Ukrajina ignoruje varování USA a vyvíjí drony schopné dosáhnout Sibiře 3000 km daleko

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina ignoruje varování USA týkající se použití útočných dronů na ruskou energetickou infrastrukturu a nyní vyrábí superdrony, které mohou dosáhnout cílů na Sibiři 3000 kilometrů od jejích vlastních hranic.

Od té doby, co prezident Volodymyr Zelenskyj dal této technologii přednost, investovala Ukrajina stovky milionů dolarů do bezpilotních letounů dlouhého doletu, které jsou schopny vyhledávat a zasahovat vzdálené cíle. Nyní je vyrábí půl tuctu firem. Nejlepší z nových modelů má dolet 3 000 km a je schopen doletět až na Sibiř, uvádí deník Ukrajinska Pravda.

Program na výrobu těchto dronů se „zrodil z nutnosti“, protože Západ není ochoten vyzbrojit Ukrajinu raketami dlouhého doletu, píše portál Euromaidan. Bílý dům však není spokojen. Tlačí na Ukrajince, aby údery zastavili. Amerika se obává zvýšení cen ropy. Obávají se také odvetných ruských útoků na infrastrukturu, v němž by Ukrajina mohla skončit jako poražený. Na konci března Rusko způsobilo mnohamilionové ztráty na ukrajinské energetické infrastruktuře.

Ruské útoky odhalily mezery v protivzdušné obraně a účinnost nové ruské střely s plochou dráhou letu Kh-69. Tyto střely 11. dubna zničily ukrajinskou elektrárnu Trypilska, 40 km od Kyjeva, ačkoli byly v dosahu systémů protivzdušné obrany Patriot.

Ukrajina dosud ignorovala americké pokyny k zastavení útoků. Zpravodajský důstojník s přezdívkou Detektiv, který má na starosti určitou část programu, tvrdí, že pokyny k omezení operací nedostal, ale dodává, že cíle v Ruské federaci se často mění.

Ukrajinský program bezpilotních letounů se v příštích měsících rozroste, řekl jeden výrobce dronů. „Rusko vypaluje ukrajinskou zemi. Je načase, abychom totéž udělali my Rusku,“ uzavírá výrobce.

Zdroj: Ukrajinska Pravda, Euromaidan