Ukrajina dostane zabavený ruský majetek z Kanady. Ukrajinský premiér se dohodl s USA a Kanadou na dalším postupu proti Rusku

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinský premiér prohlásil, že Kanada uvalí sankce na ruskou společnost Volga-Dnipro, informovala agentura Unian. Ukrajina dostane zabavený majetek i aktiva.

Premiér Denys Šmyhal navštívil Kanadu a Spojené státy a setkal se s premiérem Jjustinem Trudeauem a vicepremiérkou Christie Freelandovou. Svůj pobyt v USA a Kanadě označil za plodný týden a pochlubil se uzavřením několika důležitých dohod, které mají podpořit Ukrajinu.

Jedná se například o nový balíček sankcí vůči Rusku. „Zejména proti společnosti Volga-Dnipro. Připravujeme zabavení letounu AN-124 a dalších aktiv agresora v Kanadě a jejich převedení na Ukrajinu,“ napsal ukrajinský premiér Denys Šmyhal na svém Facebooku. USA uvalí sankce také vůči dalším 120 právnickým a fyzickým osobám, včetně zástupců společnosti Rosatom.

Výhra a rekonstrukce

Kromě toho navštívil také Washington a setkal se s ministry obrany USA a Kanady. Dle jeho slov byla posílena koordinace a došlo také k přípravě na ukrajinskou protiofenzivu, která má za cíl osvobození a obnovu ukrajinského území.

Témata sankcí, zotavení Ukrajiny a finanční podpory řešil Šmyhal také s premiérem Polska, ministry financí Velké Británie, Německa, Francie a vedoucími Světové banky, MMF a EIB.

Zdroje: Unian, Denys Šmyhal, redakce