Ukrajina dostane nový tank protivzdušné obrany Frankenstein od německé firmy Rheinmetall

Přidat na Seznam.cz

Německá obranná společnost Rheinmetall dodá frontovým liniím na Ukrajině nový tank protivzdušné obrany Rheinmetall schopný sestřelovat rakety a drony.

Podle Rheinmetall bude základem pro nový tank Leopard 1 a na jeho podvozku bude instalován nejpokročilejší protiletadlový systém Skyranger, uvádí deník Ukrajinska Pravda. Vytvoření tohoto nového stroje posílí obranné schopnosti Ukrajiny. Systém Skyranger dokáže čelit hrozbám krátkého dosahu, zejména rojům dronů a dělostřelecké palbě, které jsou na Ukrajině stále více považovány za rozhodující.

„Stále existuje mnoho hlavních bojových tanků Leopard 1, na jejichž podvozek bychom mohli namontovat věž Skyranger s automatickým kanónem ráže 35 mm,“ řekl Bjorn Bernhard, vedoucí pozemních systémů v Rheinmetall.

Instalace Skyrangeru na Leoparda zvýší zátěž munice pro 35mm kanón a střely, zlepší terénní schopnosti a umožní Leopardovi procházet obtížným terénem v blízkosti frontové linie. To také umožňuje instalaci dalšího vybavení pro detekci a sledování cíle, čímž se zvyšuje počet raket připravených k odpálení, píše RBC-Ukraine.

Skyranger 35 je moderní mobilní protiletadlový dělostřelecký systém, který chrání vojáky a strategické objekty před vzdušnými hrozbami, jako jsou drony, vrtulníky a řízené střely. Hlavní výzbroj letounu Skyranger 35 tvoří 35mm revolverový kanon Oerlikon, který je schopen střílet s vysokou rychlostí a přesností. Skyranger je vybaven moderními senzory a radary, které zajišťují automatickou detekci, sledování a zasahování cílů. Skyranger 35 lze namontovat na různé mobilní platformy, což zajišťuje vysokou manévrovatelnost a rychlé nasazení. Systém je integrován se systémy řízení palby a může působit v rámci jednotné sítě protivzdušné obrany s vícevrstvou ochranou.

Ukrajina a Rheinmetall již založily několik společných podniků. Nedávno byla spuštěna dílna na opravu vybavení poškozeného během boje.

Zdroj: Ukrajinska Pravda, RBC-Ukraine