Ukrajina dobyla klíčovou vesnici Kliščiivka u Bachmutu, tvrdí Zelenskyj

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinská armáda v neděli oznámila, že znovu dobyla malou vesnici Kliščiivka, což je druhá osada, kterou Kyjev během tří dnů získal zpět pod svou kontrolu, a zároveň nejvýznamnější pokrok v rámci těžce vybojované protiofenzívy, jejímž cílem je vytlačit ruské síly z východu země, píše deník The New York Post.

„Dnes bych chtěl zvláště pochválit vojáky, kteří krok za krokem vracejí Ukrajině to, co jí patří, a to v oblasti Bachmutu,“ řekl Volodymyr Zelenskyj ve svém nočním videoposelství v neděli.

Náměstkyně ministra obrany Hanna Maliar sdílela video, na němž ukrajinské jednotky vyvěšují vlajky včetně modrožluté státní vlajky, v pozadí jsou zničené budovy a slyšet probíhající boje. Rusko se i přes osvobození Kliščiivky stále snaží získat zpět ztracené pozice, píše deník The Guardian.

Velitel ukrajinských pozemních sil generál Oleksandr Syrskij, rovněž potvrdil znovudobytí vesnice, ležící asi šest kilometrů jižně od Bachmutu. Kliščiivka zaujímá výhodnou pozici, která by mohla ukrajinskému dělostřelectvu umožnit přesnější ostřelování ruských sil vstupujících do Bachmutu nebo z něj vycházejících.

Dobytí Bachmutu, kde kdysi žilo 70 000 obyvatel, bylo prvním velkým vítězstvím ruských sil na bojišti po několika měsících. Město však leží v kotlině, která zanechává ruské obránce ve stále nebezpečnějším postavení, protože ukrajinské jednotky pomalu dobývají zpět území na jeho okrajích.

Zdroj: The Guardian, The New York Times