Ukrajina brzy dostane své tanky, ale teď chce i stíhačky

Přidat na Seznam.cz

Pro Ukrajinu byl boj o zajištění západních bojových tanků pouhým začátkem. Poté, co americké tanky Abrams a německé Leopardy po měsících dohadování mezi západními spojenci zamířily do první linie, se vojenští plánovači v Kyjevě zaměřili na to, co považují za další logický krok v úsilí a tím jsou dodávky moderních stíhaček, uvedl deník Politico.

Rozhovory s více než půltuctem západních vojenských představitelů a diplomatů potvrzují, že již probíhá vnitřní debata o dodávkách stíhaček Ukrajině, kterou prosazují ukrajinští představitelé s podporou pobaltských států.

Tato debata bude pravděpodobně ještě spornější než spor o dodávky tanků. V Evropě řada úředníků a diplomatů uvedla, že jejich vlády již nepovažují tuto myšlenku za neuskutečnitelnou, ale že obavy z eskalace zůstávají vysoké.

Washington sdělil Kyjevu, že dodávky letadel jsou prozatím mimo realitu, uvedl výše citovaný diplomat, ale dodal, že loni v létě měli červenou linii ohledně HIMARS, a ta se také posunula.

Druhý vysoce postavený vyslanec jedné z evropských mocností rovněž zdůraznil rychlost, s jakou se dodávky západních zbraní stupňují.

Na kanálu Aljazeera zaznělo, že Nizozemský ministr zahraničí Wopke Hoekstra minulý týden v nizozemském parlamentu uvedl, že jeho kabinet zváží možnost dodání stíhaček F-16, pokud o ně Kyjev požádá.

„Jsme otevření, neexistují žádná tabu,“ řekl Hoekstra.

Zdroj: Politico, Aljazeera