Ukrajina a Rusko si vyměnili 90 válečných zajatců

Přidat na Seznam.cz

Ve středu přicestovaly do Moskvy desítky ruských vojáků, kteří byli osvobozeni v rámci nedávné výměny zajatců s Ukrajinou. Tuto informaci poskytlo ruské ministerstvo obrany, píše portál NDTV.

V úterý večer ruští a ukrajinští představitelé oznámili výměnu 90 válečných zajatců, což představuje největší akci mezi Ruskem a Ukrajinou za téměř pět měsíců. Tuto dohodu pomohly zprostředkovat Spojené arabské emiráty, informuje deník The Moscow Times.

Ruská armáda zveřejnila video na kterém je vidět, jak vojáci v uniformách vystupují z transportního letadla Il-76 v Moskvě a nastupují do dvou autobusů.

Výměna nás překvapila. Během zajetí jsme byli zvědaví, jak nás doma přivítají. Všichni, kteří nás vítali se usmívali a byli šťastní, což bylo velmi příjemné.“ řekl jeden z vojáků.

Moskva ve svém prohlášení o výměně tvrdila, že vojáci čelili v zajetí „smrtelnému nebezpečí“ a nyní podstoupí léčbu a rehabilitaci.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že Kyjev bude „pokračovat v úsilí o propuštění každého jednotlivého“ ukrajinského vojáka zadrženého ruskými silami.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu před více než dvěma lety proběhlo mezi Moskvou a Kyjevem přes 50 výměn vězňů, a to navzdory pokračujícímu nepřátelství a vzájemnému obviňování z maření jednání.

Předchozí výměna mezi Ruskem a Ukrajinou se uskutečnila koncem května, kdy si obě strany vyměnily 75 vězňů, opět za zprostředkování SAE.

V únoru obě strany oznámily výměnu 100 vězňů, což byla jejich první výměna od doby, kdy Moskva obvinila Kyjev ze sestřelení letadla převážejícího zajaté ukrajinské vojáky.

Zdroj: NDTV, The Moscow Times