Ukrajina a Moldavsko zahajují rozhovory o členství v EU

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina v úterý oficiálně zahájí přístupová jednání s Evropskou unií, což prezident Volodymyr Zelenskyj označil za naplnění tužeb ukrajinských občanů po více než dvou letech konfliktu s Ruskem, píše deník Euronews.

Ukrajinskou delegaci na mezivládní konferenci v Lucembursku, která odstartuje formální proces slaďování ukrajinských zákonů a norem s předpisy EU povede vicepremiérka pro evropskou a euroatlantickou integraci Olha Stefanišyna.

Později téhož dne se podobné konference zúčastní i Moldavsko, které o členství v EU požádalo krátce po ruské invazi na Ukrajinu a získalo status kandidátské země.

Ukrajina usilovala o kandidátský status bezprostředně po ruském vpádu a v červnu 2022 jí byl rychle udělen. Od té doby však proces zpomalil a případné členství může být otázkou mnoha let. Například přístupová jednání s Tureckem trvají už téměř dvě desetiletí bez výsledku, informuje deník Financial Times.

Přesto je zahájení rozhovorů významným gestem solidarity s Ukrajinou, které doplňuje miliardovou finanční pomoc EU. Zároveň jde o projev podpory Moldavsku, které čelí vlastním výzvám ve vztahu k Rusku.

Zelenskyj označil tento krok za návrat Ukrajiny do Evropy a naplnění evropského snu ukrajinského lidu.

Samotná jednání pravděpodobně nezačnou dříve než za několik měsíců. Kandidátské země musí harmonizovat své zákony a normy s EU ve 35 oblastech, od volného pohybu zboží přes daně a energetiku až po soudnictví a bezpečnost. Všech 27 členských států EU musí jednomyslně souhlasit s otevřením nebo uzavřením jednotlivých kapitol, což může proces značně prodloužit.

Maďarsko, které se často staví proti podpoře EU a NATO pro Ukrajinu bude od července předsedat Radě EU.

Ukrajina by se v případě vstupu stala největším členem EU, předstihla by Francii a posunula by těžiště unie dále na východ. Její vstup by měl významný dopad na zemědělskou politiku EU.

Spolu s Moldavskem stojí Ukrajina v dlouhé řadě aspirantů na členství v EU, včetně zemí západního Balkánu a Turecka.

Ukrajina si stanovila ambiciózní cíl vstoupit do EU do roku 2030, ale musí nejprve provést řadu institucionálních a právních reforem, zejména v oblasti boje proti korupci a reformy veřejné správy a soudnictví.

Zdroj: Euronews, Financial Times