„Ukončení války za 5 minut“, jaderná hrozba a kdy Putin přistoupí na mír: Zelenského odpovědi

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se domnívá, že Rusko se neodváží použít proti Ukrajině jaderné zbraně, ale může připravit provokace v Záporožské jaderné elektrárně. Je také přesvědčen, že Putin bude vážně uvažovat o mírových rozhovorech, až se ozbrojené síly přiblíží ke správním hranicím okupovaného Krymu.

Deník Pravda24 shromáždil nejzajímavější body z rozhovoru Zelenského pro ABC News.

Je možný jaderný úder na Ukrajinu?
Prezident Zelenskyj se domnívá, že Putin se neodváží provést jaderný úder na území Ukrajiny, ale poznamenává, že provokace v Záporožské jaderné elektrárně je možná.

Wagnerova skupina v Bělorusku: hrozí Ukrajině nebezpečí?
Volodymyr Zelenskyj je přesvědčen, že v souvislosti s přemístěním Wagnerovců do Běloruska nehrozí severním oblastem Ukrajiny žádná hrozba. Zdůraznil, že neví, proč Prigožin zastavil svou vzpouru.

„Já si myslím toto, na základě zpravodajských informací… on (Jevgenij Prigožin – vůdce Wagnerovců – pozn. red.) se stal politickou figurou. A to byl podle mého názoru jeho hlavní cíl. Proč se zastavil? No, to nevím jistě,“ řekl Zelenskyj.

Zelenskyj o Trumpově prohlášení o „ukončení války do 24 hodin“
Ukrajinský vůdce také reagoval na prohlášení bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, že „ukončí válku do 24 hodin“.

„Touha ukončit válku je krásná. Ale toto přání by mělo být založeno na nějaké reálné zkušenosti. Donald Trump už těch 24 hodin svého času měl. Byli jsme ve válečném stavu, ne v plnohodnotné válce, ale byli jsme ve válečném stavu, a protože předpokládám, že měl tento čas k dispozici, ale pravděpodobně měl nějaké jiné priority,“ řekl.

Zelenskyj poznamenává, že tímto způsobem „mohl Biden ukončit válku za 5 minut“, ale Ukrajina by nikdy nesouhlasila s mírem výměnou za svá území.

Jak přimět Putina k jednání
Ukrajinský prezident poznamenal, že Putin by mohl vážně uvažovat o jednání, pokud bude ukrajinská protiofenzíva úspěšná. Zdůraznil, že se tak stane, až se ukrajinské ozbrojené síly budou nacházet v blízkosti Krymu.

„No, to je naprosto jasná a logická rétorika, že v okamžiku, kdy Ukrajina dosáhne administrativní hranice s dočasně okupovaným ukrajinským poloostrovem Krym, je velmi pravděpodobné, že Putin bude nucen hledat dialog s civilizovaným světem, na rozdíl od doby před plnou invazí, protože bude oslaben,“ řekl Zelenskyj.

Pro připomenutí, Zelenskyj hovořil o aktivních operacích na frontě a jmenovitě poděkoval vojákům Ozbrojených sil Ukrajiny.

Zdroj: ABC News