Úder v blízkosti Avdijivky. Ukrajinský dron zasáhl moderní ruský bojový tank T-90M, ukazují videozáběry

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinský dron úspěšně zaměřil a zasáhl T-90M, nejnovější hlavní bojový tank, který vstoupil do ruské služby na frontě. Vojenský úder se uskutečnil poblíž východního města Avdijivka, o které byly v minulých měsících sváděny velmi těžké boje, informoval server Defence Blog.

Videozáznam zachycující zásah zveřejnil Alexandr Pivněnko, velitel ukrajinské jednotky Národní gardy. S využitím dronu ukrajinské síly přesně zasadily úder, jehož výsledkem bylo zničení ruského tanku, který se podle prezidenta Putina řadí k nejmodernějším na světě.

Tank T-90M, který ruský prezident Vladimir Putin často označuje za nejlepší tank na světě, se na bojišti potýká se značnými neúspěchy. Navzdory Putinovým tvrzením o jeho nadřazenosti se tank T-90M na Ukrajině setkal s obrovskými problémy.

Před plnou invazí na Ukrajinu podepsalo ruské ministerstvo obrany smlouvy na více než 150 tanků T-90M, píše server Militarnyi.

Analytici, kteří vycházejí z otevřených zpravodajských zdrojů, odhadují, že Rusko ve válce s Ukrajinou ztratilo nejméně 70 tanků T-90M. Kromě toho bylo několik tanků T-90M ukořistěno ukrajinskými silami jako trofeje, což dále podtrhuje problémy, kterým Rusko čelí při udržování svých obrněných prostředků.

Zdroj: Defence Blog, Militarnyi