U potravin marže až 300 procent. Vláda se rozhodla zasáhnout a apeluje na řetězce

Přidat na Seznam.cz

Ceny v posledních dnech letí rapidně nahoru. Možná i proto se kabinet současné vlády Petra Fialy (ODS) rozhodl posvítit si na to, kdo jaké má marže za jednotlivé zboží. S informací přišel web ČT24.

Prezident Agrární komory Jan Doležal a prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová se s Petrem Fialou již domluvili na tom, že kontroly provedou. Zajímá je především, jaké marže mají zemědělci, potravináři a řetězce.

„Domluvili jsme se s premiérem i ministrem zemědělství, že se provede šetření, kolik stojí jednotlivé výrobky a jaké jsou přirážky,“ uvedla Večeřová pro ČT24. Dle jejího vyjádření je důležité vědět kdo a kde má jaké přirážky. Také ale přiznává, že šetření bude dlouhodobého rázu, aby se vše prošetřilo.

„Podle Doležala pak zemědělci dodávají přímo do řetězců jen zhruba tři až pět procent své produkce. Členové Agrární komory se pak prý potýkají s tím, že na pultech obchodu mají tyto potraviny až třísetprocentní přirážku,“ citujeme web ČT24.cz. Zároveň je aktuálně přesvědčený, že za vysokými cenami zkrátka samotní zemědělci nestojí.

Obchody zneužívají stávající situaci

„Může postihovat i to, když sem ze zahraničí přicházejí výrobky za mnohem nižší cenu, než za jakou jsou prodávány v zemi původu, což je nekalá soutěžní praktika,“ citují slova Večeřové Novinky.cz. Společně s ostatními se ale shodla, že zastropování cen rozhodně nebude dobrým krokem.

„Růst cen potravin se zastaví v okamžiku, kdy čeští agrobaroni přestanou mlaskat, protože oni jsou ti, kteří masivně zvyšují ceny,“ míní prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza pro ČT24.cz. Přitom ministerstvo zemědělství v minulém týdnu největším obchodním řetězcům u nás poslalo vytýkací dopis, aby současné ceny uměle nezvyšovaly a nezneužívaly současnou situaci. Reagoval tak na extrémně zvyšující se ceny vajec a cukru.

Zdroj: ČT24.cz, Novinky.cz