U Jemenu se potopila loď s 260 migranty na palubě

Přidat na Seznam.cz

Agentura OSN oznámila, že v pondělí došlo k potopení lodi s migranty na palubě u Jemenu vlivem silného větru. K tragédii došlo na nebezpečné trase z Afriky, uvádí server BBC.

Nehoda si vyžádala nejméně 49 mrtvých, mezi obětmi bylo šest dětí a 31 žen. 140 lidí se nadále pohřešuje. Potopení plavidla přežilo 71 osob, z nichž osm dětí. Osm osob muselo být převezeno do nemocnice. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) uvedla, že pátrání po pohřešovaných migrantech je ztíženo nedostatkem operačních hlídkových člunů. 

Na lodi cestovalo 115 Somálců a 145 Etiopanů, kteří patřili mezi migranty putující z Afrického rohu do Jemenu. Právě Jemen je migranty využíván jako tranzitní bod k tomu, aby se dostali do států Perského zálivu.

V dubnu se u pobřeží Džibutska potopily během dvou týdnů dva čluny a zemřely desítky osob. Jen loni na této trase bylo evidováno minimálně 698 úmrtí, dalších 105 bylo pohřešováno a ztraceno v moři, informuje deník Malay Mail. Podle OSN loni přišlo z Afrického rohu do Jemenu 97 tisíc migrantů, informuje server BBC. Důvodem jejich odchodu je politická a ekonomická nestabilita, sucho a další extrémní povětrnostní jevy ve vlastních zemích.

Nebezpečná trasa z Afriky

I když se migranti z Afriky dostanou do Jemenu, čelí zde dalším hrozbám kvůli bezpečnosti, píše Malay Mail. V nejchudších zemích Arabského poloostrova totiž panuje občanská válka. Migranti v arabských zemích mohou pracovat jako dělníci nebo pracovníci v domácnostech. 

Organizace Human Rights loni v srpnu obvinila saúdskou pohraniční stráž, že zabila stovky Etiopanů, kteří se od března 2022 do června 2023 pokusili dostat z Jemenu do Perského zálivu. K jejich usmrcení stráž údajně použila výbušných zařízení. Saúdská Arábie však nařčení odmítla s tím, že jde o nepodložené informace bez spolehlivých zdrojů. 

Zdroj: BBC, Malay Mail