Trvat na vítězství Ukrajiny znamená velkou válku, říká Matěj Stropnický. Chtěl by pomoc od Babiše

Přidat na Seznam.cz

23. ledna byl Matěj Stropnický hostem internetové televize XTV v pořadu Luboše Xavera Veselého. V tomto pořadu vyjádřil své obavy z eskalace konfliktu na Ukrajině a zmínil, že chce přimět politiky k diplomacii, ideálně s pomocí Andreje Babiše.

Politik a novinář Matěj Stropnický poměrně často hovoří o konfliktu na Ukrajině a dává najevo svůj nesouhlas s dodávkami zbraní. Podle něj dodávky zbraní a vojenské techniky na Ukrajinu akorát prodlužují konflikt a zároveň zvyšují riziko eskalace celého konfliktu.

V pořadu Xavera Veselého prohlásil, že budou-li západní země trvat na vítězství Ukrajiny, čeká nás velká válka s Ruskem.

„My se nepřímo, ale svým způsobem už i přímo, byť ne prostřednictvím vojenské přítomnosti, už té války bohužel účastníme. Posíláme zbraně, posíláme finanční pomoc, s některými částmi pomoci zásadní problém nemám. My se ale domníváme, že takto to dál pokračovat nemůže. Může nastat eskalace konfliktu. Pokud bude česká vláda trvat na tom, že jediné možné ukončení  je vítězství Ukrajiny. Pokud na tomto budeme trvat, tak nás čeká velká válka, ne tato lokální, ale veliká“, řekl Stropnický v rozhovoru.

Mír a spravedlnost

Matěj Stropnický a další signatáři sepsali výzvu Mír a spravedlnost, kterou chtějí politiky přimět k diplomacii. Jedná se o 10 bodů, které popisují, jak signatáři vnímají konflikt na Ukrajině a zároveň iniciativa obsahuje 5 požadavků adresovaných vládě. Na webových stránkách této iniciativy může výzvu elektronicky podepsat každý občan České republiky.

Stropnický v rozhovoru pro časopis Reflex řekl, že vláda podporuje válku a ministryně obrany Jana Černochová by neměla nosit tričko s nápisem „fuck Putin“. Na závěr dodal, že by uvítal, kdyby výzvu podepsal i Andrej Babiš. Ale ten se k této výzvě zatím nijak nevyjádřil.

Zdroj: XTV, Reflex, Míra a spravedlnost