Trump prohlásil, že bude ve čtvrtek zatčen kvůli podezření z ovlivňování voleb

Přidat na Seznam.cz


Donald Trump, bývalý prezident USA, oznámil účast na soudním procesu v Georgii v Atlantě, kde čelí obviněním z manipulace s výsledky voleb. Trump odmítl 13 obvinění, včetně vydírání a šíření nepravdivých informací, píše BBC.

Soudce, který na případ dohlíží, stanovil kauci ve výši 200 000 dolarů. To Trumpovi umožňuje zůstat na svobodě do doby soudního procesu, pokud neporuší podmínky kauce, mezi něž patří zákaz vyhrožování svědkům a manipulace s důkazy.

Trumpova reakce na obvinění byla rozporuplná. Na sociální síti Truth Social napsal, že je zatčen „radikálně levicovým prokurátorem Fani Willisem“, přičemž naznačil jeho spojení s prezidentem Bidenem. Obvinění označil za politicky motivované. Trump dále sarkasticky komentoval podmínky kauce, informuje dále deník EuroIntegration.

Trumpovi právníci se již setkali se zástupci vyšetřovatelů, aby jednali o podmínkách kauce. Při samotném předání bylo okolí soudní budovy zabezpečeno a před soudním budovou byly postaveny barikády. To dokazuje velkou mediální pozornost a napětí spojené s tímto případem.

Celý případ se týká telefonického rozhovoru mezi Trumpem a republikánským státním tajemníkem Georgie, Bradem Raffenspergerem. V něm bývalý americký prezident tlakem naléhal na Raffenspergera, aby našel 11 780 hlasů. To mělo vést k ovlivnění výsledků voleb ve státě.

Trump je prvním bývalým nebo úřadujícím prezidentem USA, který čelí trestnímu stíhání. Případ má širší politický kontext vzhledem k Trumpovým ambicím na prezidentský post v roce 2024.

Zdroj: BBC, EuroIntegration