Trump hrozí, že v případě znovuzvolení rychle přeruší americkou pomoc Ukrajině

Přidat na Seznam.cz

Spojenci Ukrajiny se snaží zajistit dlouhodobou podporu Kyjevu z obavy, že by případné znovuzvolení bývalého prezidenta Donalda Trumpa mohlo tuto pomoc omezit, píše deník Politico.

Během sobotního shromáždění Trump kritizoval rozsah americké podpory Ukrajině a naznačil, že by tuto situaci „vyřešil“ okamžitě po svém případném znovuzvolení. Zkritizoval také ukrajinského prezidenta Zelenského za snahu získat další finanční prostředky od USA na obranu proti ruské agresi, informuje deník Euromaidan Press.

„Právě před čtyřmi dny odešel s 60 miliardami dolarů (1,35 bilionu korun), vrátil se domů a oznámil, že potřebuje dalších 60 miliard dolarů. Nikdy to nekončí,“ řekl Trump.

Západní země spolupracující s Ukrajinou usilují o zajištění dlouhodobé asistence pro Kyjev. Bidenova administrativa nedávno prodloužila bezpečnostní záruky pro Ukrajinu a Kongres letos v dubnu schválil pomoc v hodnotě více než 60 miliard dolarů. Země NATO se chystají převzít od USA koordinaci vojenské pomoci Ukrajině, což je vnímáno jako snaha odolat Trumpově možnému znovuzvolení.

Viceprezidentka Harrisová v sobotu oznámila balíček pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 1,5 miliardy dolarů (33,75 miliardy korun) zaměřený na energetický sektor a humanitární pomoc během mírovém summitu ve Švýcarsku.

Zdroj: Politico, Euromaidan Press