Tři Rusové v USA obviněni z pašování elektroniky pro ruskou armádu v přepočtu za 233 milionů korun
New York – Tři občané ruského původu byli u brooklynského soudu obviněni z pašování elektronických součástek do Ruska ve velkém rozsahu, čímž obcházeli sankce uvalené na Rusko, uvádí Ministerstvo spravedlnosti USA.
Salimdžon Nasriddinov, 52letý občan Tádžikistánu ruské národnosti žijící ve Spojených státech, Nikolaj Golcev (37 let) a Kristina Puzyrevova (32 let), oba žijící v Kanadě se dopustili trestných činů pašování, spiknutí a dalších trestných činů s tím souvisejících, jehož cílem bylo vyhnout se sankcím a vývozním kontrolám Spojených států.
Nasriddinov byl začten v úterý ráno v Brooklynu. Jeho spolupachatele zatkli stejný den v hotelu na Manhattanu, když se zrovna chystali navštívit Nasriddinova.
Trojice během roku zorganizovala přepravu více než 300 zásilek zakázaného zboží v přepočtu asi za 233 milionů korun, z toho velká část šla na potřeby ruské armády.
,,Obžalovaní se vyhnuli sankcím a posílali do Ruska důležitá vybavení pro jejich přesně naváděné zbraňové systémy, z nichž některé byly použity na bojišti na Ukrajině,“ uvedl prokurátor.
Ze získaných zpráv mezi pachateli je zřejmé, že si byli vědomi toho, že elektronika bude mít vojenského využití. Hovořili o tom, že přeprava do Ruska je nebezpečná a diskutovali nad zadrženou zásilkou na letišti. Dále uvažovali o tom, že budou muset využít vícero společností, aby nepřitahovali pozornost.
K podvodnému jednání využívali dvě právnické osoby registrované v Brooklynu. Ty nezákonně získávaly, nakupovaly a dodávaly elektroniku dvojího užití od amerických výrobců ruským uživatelům. Některé z nich byly nalezeny v zabavené ruské technice na Ukrajině, včetně rádiového průzkumného systému Torn-MDM, systému elektronického boje RB-301B „Borisoglebsk-2“, lehké víceúčelové řízené střely Izdelie 305E, vzdušného protiraketový systému Vitebsk L370, vrtulníku Ka-52, dronu Orlan-10 a bojových tanků T-72B3.
Kvůli obavě z jejich útěku prokurátoři v Brooklynu požadují, aby byli obžalovaní vzati do vazby až do soudního procesu.
Deník Evropska Pravda zveřejnil, že k podobnému případu došlo i v Nizozemsku. Tam odsoudili 56letého ruského podnikatele Dmitrije K., který po dobu šesti let obchodoval s mikročipy a drony. Elektroniku sedm měsíců dodával do Ruska, čímž porušil sankční režim EU. Muži byla uložena pokuta ve výši 200 000 EUR (v přepočtu asi 4,9 milionu korun) a vyvázl jen s 18 měsíci vězení místo tří let, které žádala nizozemská prokuratura.
Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti USA, Evropska Pravda