Tři pohřešovaní po silných bouřkách ve Švýcarsku

Přidat na Seznam.cz

Srážky ve švýcarském kantonu Valais způsobily vážné záplavy, které izolovaly Zermatt a vyvolaly evakuaci. Úřady zvýšily stupeň pohotovosti.

Čtyři lidé byli původně pohřešováni. Jedna žena byla ale nalezena pod kameny a převezena do nemocnice ve městě Lugano. Záchranáři stále pátrají po manželském páru a jedné ženě, kteří mohli být v době povodní ve svých domech, uvedla policie. Záchranáři celou sobotu pátrali s bagry a speciálně vycvičenými pátracími psy. William Kloter ze švýcarské policie, řekl místním médiím, že doufá, že tři pohřešované osoby najde živé.

V noci na pátek se v důsledku silné bouřky vylily z břehů řeky, které zaplavily ulice. Několik desítek obyvatel muselo být evakuováno ze svých domovů, uvedly místní úřady.
Dále na západ bylo kvůli povodním izolováno alpské středisko Zermatt, píše BBC.

Švýcarská prezidentka Viola Amherdová uvedla, že byla šokována rozsahem škod způsobených nepříznivým počasím.

„V myšlenkách jsem s postiženými. Děkuji záchranářům za jejich neúnavné úsilí v této obtížné situaci,“ uvedla Amherdová.

Záchranné služby v kantonu Valais byly v pohotovosti kvůli hladině řeky Rhôny, která v sobotu dosáhla svého maxima. Tamní úřady v sobotu evakuovaly 230 obyvatel, přičemž postižena byla zejména obec Chippis, píše Euronews.

Úřady varovaly obyvatele, aby se vyhýbali nižším částem svých domů včetně sklepů, nepřibližovali se k rozvodněným řekám a neparkovali na mostech.

Zdroje: Euronews, BBC