Třetina obyvatel v Gaze žije pod hranicí chudoby. V čele teroristické organizace Hamás jsou miliardáři, kteří žijí v zahraničí a užívají si luxusu

Přidat na Seznam.cz

Přední představitelé Hamásu žijí v zahraničí. Užívají si luxusu a miliardy dolarů. Třetina obyvatel žije pod hranicí chudoby. Až 60 % mladých lidí nemá práci a přibližně 70 % domácností je závislých na nějakém druhu sociálních dávek. To je jen krátký výčet bídné ekonomické situace obyvatel pásma Gazy, píší Aktuality.sk.

Přesto se chudý palestinský stát rozhodl vést válku proti Izraeli. Ještě absurdnější jsou však majetkové poměry vedení Hamásu, které se v Gaze ujalo moci již v roce 2007. Jak upozornil německý deník Bild, několik lidí, kteří stojí v čele této teroristické organizace, jsou ve skutečnosti miliardáři.

Šéf Hamásu milující luxus

V čele Hamásu stojí od roku 2017 Ismail Haniyeh, který je zároveň i předsedou vlády v Gaze. Navzdory vedoucí pozici řídí hnutí a Palestinský stát ze zahraničí, kde si užívá luxusní hotely především v Kataru a Turecku. Ke svému přesunu využívá soukromé letadlo. Izraelská ambasáda v USA vyčíslila Haniyehova aktiva na přibližně 4 miliardy dolarů, tedy zhruba 92 miliard korun. Šéf Hamásu zajistil i své četné potomstvo (13 dětí).

Další miliardáři z Hamásu

Dvojkou v Hamásu je další miliardář Mouse Abu Marzook. Po 14 letech v USA, kam se dostal díky zelené kartě, se v roce 1998 přestěhoval nejprve do Jordánska a později do Sýrie a Egypta, kde zastupoval Hamás a Gazu jako jakýsi ministr zahraničních věcí. Izraelská ambasáda jeho bohatství vyčíslila až na 3 miliardy dolarů, tedy zhruba 69 miliard korun.

Finanční mozek Hamásu

V neposlední řadě je třeba zmínit i Jounise Qafisheha, jehož Izrael a USA považují za jednoho z nejdůležitějších finančních manažerů této teroristické organizace. Momentálně žije v Turecku. Qafisheh se těší přízni tamního prezidenta Erdogana, který mu dal vystavit pas pod krycím jménem Haşmet Aslan. Spojené státy jej vedou na sankčním seznamu od roku 2022.

Výstižný komentář k fungování Hamásu a Palestiny

Celé fungování Hamásu a Palestiny nedávno velmi výstižně okomentovala náměstkyně amerického ministra financí Elizabeth Rosenbergová: „Hamás nahromadil obrovské bohatství a zdroje prostřednictvím tajných obchodů s nemovitostmi, zatímco Gaza je dále destabilizovaná a nachází se v bídě a ekonomickém krachu.“

Zdroj: aktuality.sk, Bild