Třetina Američanů podporuje vyslání amerických vojáků na Ukrajinu, odhaluje průzkum

Přidat na Seznam.cz

Na Ukrajině se zatím odehrává zástupná válka. Proti Rusku je ve válce oficiálně pouze Ukrajina, na její straně však stojí téměř celý západní svět. Státy jako Česko, USA, Francie nebo Německo Ukrajině posílají zbraně, vojenskou techniku, humanitární pomoc a také cvičí jejich vojáky. Přímé zapojení vojáků jakékoli země z NATO by znamenalo drastický zlom.

A právě něco takového by podle průzkumu společnosti Redfield & Wilton Strategies pro deník Newsweek nevadilo téměř celé třetině dotázaných Američanů. Ti podporují vyslání amerických vojáků do války na Ukrajině, což by znamenalo přímé zapojení USA do konfliktu.

Mladí by vojáky vyslali, starší kategoricky odmítají

Z průzkumu vyplývá, že celkem 31 % respondentů, kteří mají právo volit ve Spojených státech, podporuje vyslání amerických ozbrojených sil do války na Ukrajině. Čtvrtina dotázaných je vůči vyslání amerických vojáků neutrální a 34 % bylo proti. O něco méně než 10 % váhalo s odpovědí.

Nejvyšší procento podpory je mezi mladými lidmi a lidmi středního věku, naopak téměř třetina respondentů starších 59 let uvedla, že je proti zavlečení amerických jednotek do konfliktu na Ukrajině.

Online průzkum probíhal od 25. do 26. července a zúčastnilo se jej celkem 1500 lidí, podotýká agentura Unian. Newsweek požádal Pentagon o komentář k průzkumu, ale nedostal žádnou odpověď.

Vojáky ne, pomoc ano

Podle agentury Unian Bílý dům už dříve uvedl, že žádní američtí vojáci se neúčastní vojenských akcí ve válce na Ukrajině. Představitel Bílého domu John Kirby uvedl, že na Ukrajině sice je přítomen malý počet amerických vojáků, ti se však podílejí výhradně na ochraně americké ambasády v Kyjevě a zastoupení aparátu vojenského atašé na Ukrajině.

USA ale Ukrajinu nadále podporují zbraněmi a hodnota poskytnuté vojenské pomoci již přesáhla 40 miliard dolarů, tedy skoro 900 miliard korun. Zástupci Spojených států také prohlásili, že budou podporovat Ukrajinu, dokud Ruská federace nestáhne své jednotky.

Zdroje: Newsweek, Unian