Totální zkáza v USA. Domy létaly vzduchem. Ničivé tornádo proměnilo několik měst v trosky

Přidat na Seznam.cz

Během několika minut přišli o všechno a nejméně 26 lidí přišlo o život. Silné ničivé tornádo prošlo Mississipi a Alabamou a proměnilo několik měst v trosky. Přeživší vyprávějí, že viděli, jak se domy točí ve vzduchu, a modlili se za přežití.

Mississipské úřady a federální správa vyhlásily stav nouze v okresech Carroll, Humphreys, Monroe a Sharkey, které v pátek zasáhly ničivé bouře a tragické tornádo, informuje deník NBCNews. Tisíce lidí žijících ve venkovských oblastech státu, kteří se potýkají s obrovskou chudobou, se ocitly bez domova. Vesnice Rolling Fork doslova zmizela z povrchu zemského. Záchranáři, kteří se snažili dostat do zničených domů, roztroušených jako domečky z karet, aby z nich dostali zraněné, se prodírali horami trosek. Bohužel do soboty napočítali 26 těl, z nichž jedno bylo nalezeno v Alabamě.

Jak píše portál PBS, Williamu Barnesovi ze Silver City se podařilo přežít. Z jeho domu však zbyly jen úlomky základů. „Přišli jsme o všechno, ale jsme naživu.“

Lakeisha Clincyová, Yaclyn Jamesová a Shaquetin Burnettová se jen chvíli před úderem tornáda vracely autem ze sousední vesnice. Nestačily ani vystoupit z auta, když uviděly, jak se sousedův dům točí ve vzduchu. „Viděla jsem, jak kolem mě létají domy,“ vypráví Burnettová. „Trvalo to jen tři minuty. Ale byly to nejdelší tři minuty mého života,“ dodává Clincyová.

Ve městě Rolling Fork přišlo o střechu nad hlavou téměř všech necelých 2 000 obyvatel. Chlapec Derrick Brady (9 let) se se svou sedmiletou sestrou ponořil do vany, zatímco se jejich matka snažila udržet dveře koupelny zavřené. „Byli jsme vyděšení. V duchu jsme se modlili,“ přiznal. Jeho babička celý večer pobíhala po městě a kontrolovala zbytek rodiny. Bohužel našla tělo své švagrové.

Zdroj: NBCNews, PBS