Tohle v Německu nedomysleli. Kvůli vojenské podpoře Ukrajiny by jim v případě napadení vydržela munice na pár hodin boje

Přidat na Seznam.cz

Kritika ze strany opozice na německou ministryni obrany se snesla poté, co vyšlo najevo, že Bundeswehr je v případě vojenského konfliktu bez dostatečných zásob munice. Opozice to považuje za hrubé selhání ministryně Christine Lambrechtové.

Ačkoli vládní SPD německého kancléře Olafa Scholze nejnověji vyčlenila 100 miliónů eur (2,45 miliardy korun) pro Bundeswehr, čelí kritice za příliš pomalý nárůst výdajů na obranu. Kritika zesílila v posledních dnech díky zjištění, že německá armáda disponuje zásobou munice v množství, které stačí jen na pár hodin boje.

Podle informací deníku Bundesregierung, zásoby munice v Bundeswehru byly nedostatečné už při nástupu Lambrechtové do funkce. Problém se zvýšil po darování muničních zásob na podporu ukrajinských vojsk. Německo darovalo Ukrajině například houfnice Panzerhaubitze 2000 i s patřičným střelivem.

Německo by chtělo do několika let převzít větší odpovědnost za vojenské vedení v Evropě. To ovšem díky zjištěným skutečnostem zní spíše jako hloupý vtip. Flipboard doplňuje, že Ministryně obrany již požádala svého kolegu z odboru financí o přidělení finančních prostředků z rozpočtu, které by měly zajistit nákup chybějící munice. Ministr financí Christian Lindner to ovšem odmítl s tím, že při sestavování rozpočtu tento požadavek nebyl vznesen a aktuálně v rozpočtu není taková rezerva, kterou obrana požaduje.

Ke kritice se tak přidal i koaliční partner Scholzovy vlády, Strana zelených, která je znepokojená tím, že Německo je daleko od plnění muničních cílů, které stanoví NATO.

Olaf Scholz se snaží krotit vášně a za svou ministryni se postavil se slovy, že osobně vyvine takovou iniciativu, aby došlo k rychlému odstranění těchto nedostatků.

Zdroj: Flipboard, Bundesregierung