Tohle se v Česku zatím nestalo. Prezidentské volby na Islandu ovládala úspěšná podnikatelka

Přidat na Seznam.cz

Na Islandu vyhrává prezidentské volby podnikatelka a investorka Halla Thomassdottirová. Thomasdottirová získala 32,8 % hlasů. Její nejbližší soupeřka, bývalá premiérka Katrine Jacobsdottirová, získala 25,7 %. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Bývalá premiérka již Thomasdottirové pogratulovala s tím, že bude dobrou prezidentkou. Thomasdottirová, která kandidovala na prezidentku podruhé, nahradí Gudniho Torlaciuse Johannessona, který po dvou čtyřletých funkčních obdobích odstupuje, píše server Euro Integration.

Stane se tak zároveň druhou ženou v čele Islandu. Thomasdóttirová, generální ředitelka neziskové organizace B Team, je zastánkyní transparentnosti podnikání se zvláštním zaměřením na etiku podnikání, udržitelnost a rovnost.

Thomasdóttirová je známá svou podporou vzdělávání a iniciativ na posílení postavení žen. Jako prezidentka plánuje sdružovat Islanďany, aby diskutovali o základních hodnotách země a vystupovali jejich jménem na mezinárodní scéně.

Ačkoli jsou ústavní pravomoci islandského prezidenta omezené, hraje důležitou roli jako sjednocující síla v zemi. Prezident je také považován za ochránce ohroženého jazyka kvůli převaze angličtiny a má právo veta v legislativě, stejně jako možnost iniciovat referendum o kontroverzních otázkách.

Zdroj: Bloomberg a Euro Integration