Tisíce vojáků NATO se účastní cvičení ve strategicky citlivé oblasti Baltského moře

Přidat na Seznam.cz

Zhruba 9000 příslušníků ozbrojených sil z 20 členských zemí Severoatlantické aliance se v průběhu tohoto měsíce podílelo na vojenských cvičeních uskutečňovaných v regionu Baltského moře, který se po ruské agresi vůči Ukrajině stal strategicky významnou oblastí, píše deník EconomicTimes.

Švédsko, jež se dříve účastnilo těchto cvičení se v červnu poprvé zapojilo do akce nazvané Baltops již jako řádný člen NATO poté, co se začátkem letošního roku připojilo k této transatlantické vojenské alianci. Týdny výcviku zahrnovaly odstraňování námořních min, vyhledávání ponorek, vysazování výsadků a reakce zdravotnických složek na hromadné nehody, informuje ABC News.

Cílem bylo zvýšit spolupráci a součinnost jednotlivých složek a zdůraznit spojenecký závazek společné bezpečnosti, jak uvedli představitelé.

Cvičení námořnictva, letectva a pozemních sil probíhala v oblasti Baltského moře, dále ve Švédsku a na jeho strategickém ostrově Gotland, v Litvě, Polsku a Německu. Akce potrvá do čtvrtka a zúčastní se jí přibližně 50 námořních plavidel, 45 letadel a vrtulníků.
Cvičení organizují Námořní úderné a podpůrné síly NATO a 6. flotila amerického námořnictva.

Přes dno Baltského moře vedou důležité plynovody přepravující plyn z Ruska a Norska do Německa, Polska a dalších evropských zemí, což z tohoto regionu činí vysoce citlivou oblast od doby, kdy Rusko v roce 2022 zaútočilo na Ukrajinu a zvýšilo své nepřátelské aktivity v prostoru Baltského moře.

Zdroj: ABC News, EconomicTimes