Tisíce lidí v Gruzii protestují proti kontroverznímu zákonu o zahraničních agentech

Přidat na Seznam.cz

Téměř 20 000 Gruzínců se v neděli sešlo na protestním „Pochodu za Evropu“ a vyzvalo tamní vládu, aby stáhla kontroverzní návrh zákona o zahraničním vlivu. Evropská unie varovala, že přijetí tohoto zákona by mohlo podkopat evropské aspirace hlavního města Gruzie, Tbilisi.

Pokud by návrh zákona byl schválen, vyžadoval by, aby se organizace, které dostávají více než 20 % svých finančních prostředků ze zahraničních zdrojů, registrovaly jako „zahraniční agenti“. V opačném případě by jim hrozily pokuty.

Od poloviny dubna probíhají masové protivládní protesty v reakci na to, že vládnoucí strana Gruzínský sen znovu zavedla plány na schválení zákona, který podle kritiků připomíná ruskou legislativu používanou k umlčení disidentů, informuje zpravodajský server France 24. Vlny podobných pouličních protestů, během nichž policie použila slzný plyn a vodní děla, donutily stranu již v roce 2023 upustit od podobného opatření.

Návrh zákona je některými lidmi označován jako „ruský zákon“

Protestující Nika Shurgaia vyjádřil obavy, že mnoho nevládních organizací bude muset ukončit svou činnost kvůli tomu, co označil jako „ruský zákon“. Toto označení přijala dokonce i vládní opozice. „Existují stovky nevládních organizací, které pro Gruzii udělaly tolik dobrého, a nyní čelí stigmatizaci a možnému zavření,“ dodal Shurgaia.

Evropská unie a západní země varovaly, že návrh zákona by mohl zastavit proces integrace Gruzie do EU. Gruzii byl status kandidátské země udělen v prosinci, píše Svobodná Evropa.

Zdroj: France 24, Reuters