Tisíce evropských letů mělo problémy s navigací, protože Rusko ruší signál GPS

Přidat na Seznam.cz

Tisíce letů do a z Evropy byly údajně ovlivněny podezřelým ruským rušením systémů GPS, píše deník Kyiv Independent.

Podle zprávy založené na údajích z webu GPSJAM.org hlásilo od loňského srpna problémy nad Baltským mořem asi 46 000 letadel, přičemž většina z nich se objevila ve východní Evropě poblíž hranic s Ruskem.

Rusko bylo obviněno z rušení signálů GPS v okolních zemích, například ve Finsku, již v roce 2010 a několik nedávných případů rušení, které se dostaly do povědomí veřejnosti, na tento problém upozornilo. Zejména se předpokládá, že Rusko rušilo satelitní signál letadla Královského letectva, které bylo použito k přepravě britského ministra obrany Granta Shappse.

Letadlo, které se 13. března vracelo z Polska do Británie, bylo rušeno asi 30 minut, když prolétalo ruskou Kaliningradskou oblastí. Signál GPS a internet na palubě letadla byly po dobu letu letadla v blízkosti Kaliningradu, odkud se předpokládá, že rušivé signály pocházejí, nedostupné, píše deník Ukrajinska Pravda.

Letadla se při navigaci spoléhají na GPS, ale britský Úřad pro civilní letectví (CAA) riziko pro bezpečnost cestujících bagatelizoval. „Letecká doprava je jednou z nejbezpečnějších forem letecké dopravy a pro ochranu navigačních systémů v komerčních letadlech existuje několik bezpečnostních protokolů,“ uvedl Glenn Bradley, vedoucí letového provozu v CAA. „Rušení GPS nemá přímý vliv na navigaci letadla, a přestože se jedná o známý problém, neznamená to, že letadlo bylo rušeno úmyslně.“

Zdroj: Kyiv Independent, Ukrajinska Pravda