TikToku hrozí pokuta od EU a pozastavení činnosti kvůli sesterské aplikaci TikTok Lite

Přidat na Seznam.cz

Evropští úředníci tento týden hrozí společnosti TikTok vysokými pokutami a možným nuceným pozastavením části nové odvozené aplikace, která byla spuštěna tento měsíc a která podle regulátorů obsahuje návykové prvky.

Varování se týká TikTok Lite, méně datově náročné verze hlavní aplikace TikTok, která obsahuje funkci odměňující uživatele penězi za zapojení do obsahu a funkcí aplikace TikTok. Úředníci EU se obávají, že by tato funkce mohla být použita k tomu, aby se z uživatelů TikTok Lite stali závislí lidé, kteří nebudou moci přestat aplikaci používat a označili ji za „experiment“ na nevědomých občanech EU ve Španělsku a Francii, kde byla aplikace TikTok Lite zpřístupněna, uvádí CNN.

Pondělní oznámení Evropské unie představuje druhé velké vyšetřování obchodního bloku týkající se TikToku a zaměřuje se konkrétně na TikTok Lite a na to, co úředníci označili za riziko vážného poškození duševního zdraví uživatelů. Tento krok přichází několik dní poté, co americká Sněmovna reprezentantů schválila zákon, který by mohl nakonec zakázat TikTok ve Spojených státech z důvodu obav o národní bezpečnost. Očekává se, že americký Senát se tímto opatřením bude zabývat již tento týden v rámci hlasování o zahraniční pomoci Izraeli a Ukrajině.

Nejnovější vyšetřování EU představuje první případ, kdy úředníci Komise využili své pravomoci s využitím některých nových nástrojů, které jim poskytuje nový evropský zákon o regulaci online platforem, tzv. Digital Services Act (DSA). „Je to ukázka toho, že když říkáme, že ochrana menšin je podle DSA prioritou, myslíme to skutečně vážně,“ řekl v pondělí novinářům jeden z úředníků Evropské komise, uvádí deník West Observer.

„Toto rozhodnutí nás zklamalo, centrum odměn TikTok Lite není přístupné osobám mladším 18 let a je zde stanoven denní limit úkolů pro sledování videí. Budeme pokračovat v jednání s Komisí.“ uvedl v reakci na varování EU mluvčí společnosti TikTok.

Zdroj: CNN, West Observer