Těžká rána pro zásobování ruských vojáků: Ukrajinské rakety vyřadily dva kriticky důležité mosty, které spojují okupovaná území na Ukrajině

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinské síly 6. srpna zasáhly dva klíčové silniční mosty na důležitých ruských komunikačních trasách spojujících okupovaný Krym a okupovanou Chersonskou oblast, informuje Institut pro studium války s odvoláním na ukrajinské i ruské zdroje.

Útoky poničily struktury mostů dostatečně na to, aby ruské síly musely přesměrovat silniční dopravu z kratších a výhodných východních tras na delší a neefektivní západní trasy. Vedoucí okupační správy Chersonské oblasti Vladimir Saldo prohlásil, že Ukrajinské síly vypálily 12 raket na silniční most přes Heničeský průliv spojující Heničeský rajón s Arabatskou kosou a že ruská protivzdušná obrana devět z těchto raket sestřelila.

Jiné ruské zdroje (například Telegramový kanál Mil Info Live) sdílely snímky ukazující značné poškození mostu a tvrdily, že kvůli ukrajinským útokům se část mostu zřítila. O tom, zda jsou opravy vůbec možné a popřípadě jak dlouho budou trvat, se ruské a okupační úřady nezmiňují.

Druhý útok, pro jistotu

Poškozen byl i Čonharský most, který spojuje okupovaný Krym s okupovanou Chersonskou oblastí. Okupační úředník Sergej Aksjonov tvrdil, že ukrajinské síly vypálily na most dvě střely a že jedna střela prošla ruskou protivzdušnou obranou a poškodila vozovku silničního mostu.

Jedná se už o druhý útok na tento most za necelé dva týdny. O prvním útoku jsme psali v tomto článku. Fotografie z 29. července ukazují škodu na ocelové konstrukci vedle pilířů na severním konci mostu. Ukrajinské úřady tehdy uvedly, že úder byl úspěšný a podle okupačních zdrojů se krátce po zasažení začaly formovat obrovské dopravní zácpy.

Zdroje: Institut pro studium války, Vladimir Saldo, Mil Info Live, Sergej Aksjonov