Teroristická skupina Al-Káida hrozí útoky Francii a Švédsku. Důvodem může být zákaz nošení muslimského oděvu ve školách či nedávné pálení Koránu

Přidat na Seznam.cz

Francie a Švédsko by se měly mít na pozoru. Organizace Al-Káida pohrozila novými teroristickými útoky. Obě země podle teroristické skupiny válčí proti islámu, píše deník El Mundo. Přesný motiv přitom není jasný. Na vině může být nedávný zákaz Francie nosit oděv abája ve školách, muslimy pobouřily také nedávné incidenty spojené s pálením Koránu ve Švédsku.

Deník Aktuálně.cz na konci srpna informoval, že francouzský ministr školství Gabriel Attal zakázal nošení oděvu abája ve školách, tuniku tmavé barvy typickou pro některé muslimské země. Zákaz platí ve Francii od začátku školního roku, od 4. září 2023. Podle tamních úřadů totiž porušuje sekulární zákony v oblasti vzdělávání (nevázané na žádnou náboženskou ideologii, pozn. red.).

Francie je první zemí v Evropě, která v roce 2010 zákon zakazující nosit na veřejnosti závoje a šátky zahalující obličej. Od roku 2004 přitom na tamních školách platí zákaz nošení náboženských symbolů, což se vztahuje na veškerá náboženství. Ve třídách tak nelze nosit například islámské šátky hidžáby nebo jarmulky, typickou židovskou pokrývku hlavy.

Francouzský tisk informoval, že v propagandistické publikaci Al-Kaídy „Sada al Malahim“ je vidět muž s puškou před obrázkem francouzských policistů. Organizace vyzývá k tomu, aby „muslimské děti byly ponechány na pokoji a vzdělávaly se pod ochranou svých rodičů“.

Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP), která patří k nejnebezpečnějších teroristickým organizacím na světě, vyhrožuje ozbrojeným útokem na francouzské ministerstvo, kromě toho se zaměřuje také na švédské velvyslanectví. ,,Je zřejmé, že Švédsko se rozhodlo postavit do čela války proti islámu a muslimům mezi zeměmi EU a soupeří s Francií, Dánskem a dalšími zeměmi o první místo v závodu proti Bohu a jeho poselství,“ zní slova skupiny.

Impulsem k teroristickým útokům mohou být opakované případy pálení posvátné islámské knihy Korán v zemi, což rozlítilo muslimy po celém světě. V iráckém hlavním městě Bagdádu v červenci zapálili budovu švédského velvyslanectví, v Libanonu zase pachatelé v srpnu hodili na budovu švédské ambasády zápalné lahve s výbušninou.

Ministerstvo zahraničí 18. srpna vydalo varování českým občanům před vysokým rizikem teroristických útoků ve Švédsku. Švédské bezpečnostní služby zvýšily úroveň teroristické hrozny ze stupně 3 (zvýšená) na stupeň č. 4 (vysoká). Odhaduje se, že vysoký stupeň nebezpečí před teroristickými útoky ve Švédsku bude platit dlouhou dobu.

Francie je ve stavu vysoké pohotovosti, země tento týden hostila anglického krále Karla III. s královnou Camillou, o víkendu se očekává návštěva papeže Františka v Marseille.

Zdroje: Aktuálně.cz, El Mundo, Ministerstvo zahraničí