Teorie vítězství povzbudí Putina k prodloužení války a posílí jeho touhu zničit ukrajinskou státnost, varuje ISW

Přidat na Seznam.cz

Teorie vítězství ruského vůdce Vladimira Putina, podle níž bude Rusko schopno plíživého postupu na Ukrajině ad infinitum, povzbudí Putina k prodloužení války a posílí jeho touhu zničit ukrajinskou státnost, píše server Ukrainska Pravda.

Podle analytiků institutu by si Západ měl pospíšit, aby Ukrajině poskytl podporu, kterou potřebuje k provádění protiofenzivních operací, aby zničil Putinovu teorii vítězství a zabránil vleklé válce.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl v rozhovoru, že se obává, že Západ se bojí trvat na úplném vítězství Ukrajiny kvůli obavám Západu o stabilitu v Rusku, a že tento strach Putinovi umožnil pokračovat zmocnit se co největšího ukrajinského území, píše server ISW.

Zelenskyj varoval, že každý ruský postup posiluje ruskou vyjednávací pozici a že se Putin může rozhodnout, že se pokusí tuto pozici využít ve správný čas k zajištění příměří, které Rusku umožní připravit se na budoucí agresi proti Ukrajině.

Putin formuloval teorii vítězství, která předpovídá, že ruské síly budou schopny pokračovat v postupném plíživém postupu donekonečna, bránit Ukrajině v provádění úspěšných operačně smysluplných protiofenzivních operací a vyhrávat opotřebovací válku proti ukrajinským silám.

Vleklá válka pravděpodobně povzbudí Putina, aby si otevřeně stanovil nové územní cíle, pokud usoudí, že ukrajinské síly nebudou schopny zastavit jeho postup ani zahájit významnou protiofenzívu.

Putin trvá na svém cíli úplného zničení ukrajinské státnosti a identity a všechny jeho cíle dobýt území na Ukrajině jsou prostředkem k tomuto cíli. 

V současné době není Putin ochoten přijmout nic jiného než úplnou kapitulaci Ukrajiny, ale jak jeho prohlášení a požadavky soustavně prokazovaly, bude každou dohodu o příměří považovat za mechanismus, který připraví Rusko na obnovení útočných operací v budoucnu, aby dosáhlo svého celkového cíle. 

Zdroj: ISW a Ukrainska Pravda