Téměř 1000 ukrajinských mariňáků se vrací domů po intenzivním výcviku od elitních britských jednotek

Přidat na Seznam.cz

Téměř tisíc ukrajinských mariňáků se chystá k návratu domů po intenzivním šestiměsíčním výcviku od elitních britských jednotek, píše deník Sky News. Výcvik probíhal pod dohledem Královské námořní pěchoty a armádních komand, vojáci byli vyškoleni v obojživelném vylodění a používání moderního vybavení.

Tento výcvik ohlásil Britský premiér Rishi Sunak během návštěvy ukrajinského prezidenta Zelenského. Deník Yahoo informuje, že výcvik zahrnoval používání nafukovacích člunů pro nájezdy na pláže, ale také výuku v bojových dovednostech, včetně lehkých protitankových zbraní nové generace a protiletadlových raket.

Kromě toho byli vojáci školeni v manipulaci s minomety a bezpilotními letouny pro průzkum a ničení překážek. I když někteří účastníci měli vojenské zkušenosti, většina byli civilní dobrovolníci.

Jeden ukrajinský mariňák sdílel, že výcvik byl mnohem intenzivnější, než očekával. Britští instruktoři byli neustále přítomni, aby ukazovali, jak spolupracovat v týmu a pohybovat se na bojišti.

Spojené království již vyškolovalo více než 20 000 ukrajinských příslušníků a plánuje dalších 20 000 na začátku roku 2023. Ministr obrany Ben Wallace zdůraznil, že tato spolupráce posiluje schopnost Ukrajiny operovat v námořním prostředí a budovat vlastní námořní síly.

Zdroj: Sky News, Yahoo