Těhotná obránkyně Mariupolu možná porodí v ruské cele

Přidat na Seznam.cz

V nechvalně známé věznici Olenivka v okupované Doněcké oblasti, kde jsou koncentrováni ukrajinští váleční zajatci, je zadržována vojenská zdravotnice ve vysokém stupni těhotenství. Porodit by měla na konci září, rodina proto prosí o její propuštění v rámci výměny vězňů, informuje web Bykvu.

Vojenská zdravotnice Mariana Mamonovová (31) byla zajata na začátku dubna během své služby v Mariupolu. Podle dostupných informací je umístěna v zajateckém táboře Olenivka, zprávy o jejím současném stavu jsou však kusé. Není jasné, co se stane s ní nebo s dítětem, pokud porodí ve vězení.

Jak pro BBC popsal manžel Vasilij, neměl již možnost dozvědět se radostné zprávy osobně od své ženy. Když zjistila, že je těhotná, byla už na frontě. Novinku tedy svému muži oznámila alespoň přes telefon. Nedlouho poté byla zajata ruskými jednotkami. Že byla převezena do Olenivky, zjistil manžel teprve z ruských propagandistických videí na sociální síti Telegram, když mezi ostatními zajatci zahlédl její tvář.

Situaci uvnitř zajateckého tábora popsala jedna ze spoluvězeňkyň, propuštěná v červenci. Mamonovová byla po příjezdu umístěna do cely s 20 dalšími vězni a spala na zemi. Když se ostatním svěřila se svým stavem, začaly jí pomáhat. Vzhledem k těhotenství se optimisticky předpokládalo, že bude mít při výměně vězňů přednost.

Těhotenství není polehčující okolnost

Na konci června však vězeňský personál Mamonovové oznámil, že propuštěna bude nejdřív za měsíc a půl, tedy šest týdnů před předpokládaným datem porodu. Od té doby narůstají obavy, že zajatkyně bude muset porodit v místním zdevastovaném nemocničním zařízení. Znepokojující je také nejistota, co ruské úřady udělají s narozeným dítětem. Jednou z možností je oddělení matky a dítěte a jeho odvoz do Ruska.

Rodina teď apeluje na ukrajinskou vládu, aby vyjednala její propuštění v rámci výměny vězňů dřív, než žena porodí. Kyjev tvrdí, že má uspokojivé informace o ženině stavu a že celé situaci věnuje zvláštní pozornost.

Vězeňský tábor Olenivka je od roku 2014 pod kontrolou proruských úřadů v Doněcku. Podmínky v něm jsou podle zpráv propuštěných věznů velmi špatné. V červenci tohoto roku došlo k útoku na věznici, při němž zahynulo 53 zajatců, převážně obránců komplexu Azovstal v obleženém Mariupolu. Ruské a ukrajinské úřady se z útoku obvinily navzájem.

OSN uvádí, že situace v Olenivce je velmi znepokojivá. Vězni trpí nedostatkem jídla, vody a zdravotní péče. Vězením se šíří tuberkulóza a hepatitida typu A.

Zdroj: Bykvu, BBC, OSN