Tchaj-wan odhalil nejnovější prototyp bojového obrněného vozidla D2 s pohonem osmi kol, ukazují snímky

Přidat na Seznam.cz

Úřad pro vyzbrojování tchajwanského ministerstva národní obrany v úterý odhalil nejnovější prototyp bojového obrněného vozidla D2 s pohonem osmi kol, píše server Defence Blog.

Podle prohlášení ministerstva národní obrany R.O.C. je tento pokročilý model vybaven 105mm tankovým kanónem, schopností lovce-zabijáka, 360stupňovým výhledem do okolí a maximální rychlostí přesahující 100 km/h.

Tank D2 je postaven na platformě osmikolového tanku Leopard Clouded, ale je vybaven 105mm útočným dělem, podobným tomu, kterým je vybaven tank Abrams americké výroby. Vozidlo loni v srpnu úspěšně prošlo 91 zkouškami při úvodním operačním hodnocení, ale stále má oblasti, které je třeba zlepšit, například výšku a konfiguraci věže.

Zbraň D2 může střílet pancéřové střely se stabilizovanou ploutví a odhazujícími sabotážemi, které jsou schopny prorazit ocelové pláty o tloušťce 500 mm na vzdálenost 2000 metrů. Tato munice je kompatibilní s tchajwanskými tanky M60A3 a CM11, což zvyšuje efektivitu logistiky, píše server Focus Taiwan.

Ministerstvo schválilo financování nového prototypu D3, přičemž vyčlenilo 170 milionů tchajwanských dolarů (5,25 milionu Kč) na vylepšenou věž a 120 milionů tchajwanských dolarů na korbu vozidla. Očekává se, že prototyp D3 bude dokončen do roku 2025.

Zdroj: Defence Blog a Focus Taiwan