Tálibán zakázal afghánským ženám vysokoškolské vzdělání

Přidat na Seznam.cz

Afghánistán Afghánští vůdci z hnutí Tálibán nařídili časově neomezený zákaz vysokoškolského vzdělávání pro ženy v zemi, uvedlo ministerstvo školství v dopise zaslaném všem státním i soukromým univerzitám, informuje BBC. Zákaz vysokoškolského studia přichází necelé tři měsíce poté, co tisíce dívek a žen v celé zemi skládaly přijímací zkoušky na vysoké školy. 

„Uzavření univerzit pro ženy a dívky je pro Afghánistán mrazivým krokem zpět. Ženám musí být umožněno pracovat a volně se pohybovat a dívkám musí být umožněno nadále chodit do školy.“ uvedl Mezinárodní záchranný výbor (IRC).

Britský deník Daily Mail uvádí, že po ovládnutí Afghánistánu islamisty v srpnu loňského roku byly univerzity nuceny zavést nová pravidla, včetně tříd a vchodů oddělených podle pohlaví, a ženy směly vyučovat pouze ženy profesorky nebo starší muži.

Nejen školy, ale celý veřejný prostor

Tálibán vyznává přísnou verzi islámu a nejvyšší vůdce hnutí Hibatulláh Achundzáda a jeho nejbližší okruh afghánských duchovních se staví proti modernímu vzdělávání, zejména dívek a žen. Jsou však v rozporu s mnoha úředníky v Kábulu a některými řadovými členy, kteří doufali, že dívky budou moci po převzetí moci pokračovat ve vzdělávání.

Ženy byly vytlačeny z mnoha státních zaměstnání nebo dostávají snížené platy, aby mohly zůstat doma. Mají také zakázáno cestovat bez mužského příbuzného a mimo domov se musí zahalovat, nejlépe burkou. V listopadu jim byl zakázán vstup do parků, lunaparků, tělocvičen a veřejných lázní.

Zdroj: BBC news, Daily Mail, Redakce