Talibán v Afghánistánu veřejně bičoval 63 lidí, včetně žen, což vyvolalo odsouzení OSN

Přidat na Seznam.cz

OSN odsuzuje Talibán za to, že nechal veřejně zbičovat desítky lidí na sportovním stadionu na severu země, píše deník Fox News.

Mise OSN v Afghánistánu uvedla na sociální síti, že v úterý v provincii Sari Pul bylo „afghánskými faktickými úřady“ veřejně potrestáno bičováním 63 osob.

„UNAMA znovu odsuzuje tělesné tresty a vyzývá k dodržování mezinárodních závazků v oblasti lidských práv,“ dodala mise.

Nejvyšší soud Tálibánu v prohlášení potvrdil veřejné bičování 63 lidí včetně 14 žen, kteří byli obviněni z různých přečinů jako sodomie, krádeže a nemorální vztahy, informuje United Nations.

Přestože Tálibán původně sliboval umírněnější vládu, brzy po svém návratu k moci v roce 2021 začal veřejně vykonávat přísné tresty – popravy, bičování a kamenování. Tyto tresty připomínají předchozí vládu Tálibánu v 90. letech.

Podle samostatných prohlášení nejvyššího soudu byli muž a žena odsouzeni za cizoložství a pokus o útěk z domova zbičováni ve středu v provincii Pandžšír na severu země.

Začátkem roku 2023 Tálibán uspořádal první veřejnou popravu od svého návratu k moci – muž odsouzený za vraždu byl před tisíci diváky na stadionu v provincii Džauzdžán zastřelen bratrem oběti. Šlo o pátou veřejnou popravu od srpna 2021, kdy Tálibán převzal moc krátce před dokončením stahování amerických jednotek po dvou dekádách války.

Zdroj: Fox News, United Nations