Talibán si dělá seznamy dívek, jako kořist pro své bojovníky

Přidat na Seznam.cz

Poté, co se Tálibán 16. srpna chopil moci v Afghánistánu a vstoupil do Kábulu, zavládl v zemi chaos a teror. Ženy se bojí o svůj život a mají k tomu důvod.

Tálibán bije na ulicích ty, kdo nenosí burky. Označují také dveře vlivných a známých afghánských žen, včetně moderátorek, novinářek a blogerek. Dokonce sestavují seznamy dívek a žen ve věku od 12 do 45 let, které dávají svým bojovníkům za odměnu jako součást „válečné kořisti“.

Tálibán vydal celostátní zákaz práce pro ženy. Toto extrémní fundamentalistické islámské hnutí nemá slitování. Přestože oficiálně podporuje ženy v zastávání vládních funkcí, již nyní se předpokládá, že je čeká skutečný teror. Mnohé z nich otevřeně říkají, že se bojí o život a čekají na smrt.

Během posledních 20 let afghánské ženy, které získaly zpět svá základní práva a svobody, začaly měnit svůj život. V procesu demokratizace země byla zavedena rovnost pohlaví a ženy se začaly objevovat v různých oblastech veřejného života. Vstoupili do armády, vstoupili do politiky, založili vlastní podniky, studovali na univerzitách a byli zastoupeny v médiích. Existoval dokonce afghánský televizní kanál určený speciálně pro ženy, Zan TV. Nyní jsou jeho zaměstnankyně ve velkém nebezpečí.

Za vlády Tálibánu nesměly ženy volit, vystupovat na veřejnosti bez mužů, pracovat, dokonce ani mít podpatky, smát se a odkrývat okna. Nyní se obávají návratu vlády radikálních islamistů. Přestože proces demokratizace země trvá již 20 let, stále není dokončen. 20 % afghánských žen je stále negramotných, pracuje jen každá pátá.

Mnoho žen nemá šanci ze země zasažené terorem uprchnout.

Tálibán označuje dveře žen, které se mu vzepřely
Tálibán označil dveře významných afghánských žen barvou, jako by jim dával najevo, že si pro ně přijde. Ženy, redaktorky zpravodajství, byly vyřazeny z televizního programu. Novinářky v Afghánistánu se bojí o život.

Homira Rezaiová, která do svých 13 let vyrůstala ve válkou zmítané zemi a nyní žije v Anglii, popsala, že bojovníci již sestavují seznamy žen, které mají být „potrestány“. V rozhovoru pro BBC uvedla: „Před hodinou jsem dostala zprávu z Kábulu, kde chodí dům od domu a hledají aktivistky, blogerky, youtuberky, prostě všechny ženy, které se podílely na rozvoji občanské společnosti v Afghánistánu. Chodí od dveří ke dveřím, berou si tyto ženy na mušku a označují dveře jasně růžovou nebo světlou barvou, aby se ujistili, že je to dům, kam se musí vrátit a něco s nimi udělat“.

Novinářka Amie Ferrisová-Rotmanová v pondělí uvedla, že Tálibán chodí od dveří ke dveřím a loví aktivistky, novináře a vládní pracovníky. Na Twitteru napsala: „V poslední hodině mi několik afghánských kamarádek v Kábulu řeklo, že Tálibán chodí od dveří ke dveřím, hledá ženy pracující ve vládě a médiích a sepisuje jejich seznamy. Jedna z nich mi poslala fotku z obývacího pokoje, na které jsou vidět ozbrojení Tálibánci venku. „Miluji tě!“ – napsala její kamarádka.

Obrázky žen na billboardech již majitelé místních podniků přemalovali. Džihádisté očekávají, že ženy na ulicích budou zcela zahaleny burkami.

První afghánská starostka ve městě Majdanshahr uvedla, že nyní čeká, až ji přijdou zabít bojovníci. 29-letá Zarifa Ghafariová čeká na smrt. „Sedím tu a čekám, až přijdou. Mně a mé rodině nikdo nepomůže. Sedím s nimi a s manželem. Přijdou si pro lidi, jako jsem já, a zabijí mě. Nemohu opustit svou rodinu,“ řekla v pondělí.

Sestavují seznamy žen za manželky. Mezi nimi 12leté děti
Podle deníku Daily Mail se v ulicích měst pohybují gangy Tálibánců, které „loví“ dívky ve věku 12 let a dělají z nich sexuální otrokyně.

Objevily se mrazivé zprávy o bojovnících, kteří se potulují po afghánských městech a hledají ženy a dívky, aby je „za odměnu“ předali islámským bojovníkům. Džihádističtí velitelé údajně nařizují imámům v dobytých oblastech, aby jim poskytli seznam svobodných žen ve věku od 12 do 45 let. Domnívají se, že jejich vojákům taková „válečná kořist“ náleží. Vítězní bojovníci je nutí ke sňatku a pak je znásilní.

Tálibán údajně zastřelil ženu, která měla na sobě přiléhavé oblečení. V některých oblastech nemohou ženy opustit domov bez mužského doprovodu. Jak v pondělí informovala Al-Džazíra, extremisté zakázali zaměstnankyním některých bank návrat do práce.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres uvedl, že je „znepokojen“ zprávami o porušování lidských práv žen a dívek v Afghánistánu, a obává se návratu do 90. let minulého století.

Zdroj: The Sun, Daily Mail, BBC