Tajná pomoc Ukrajině: Stát, který chce zůstat v anonymitě, daruje další Patriot spolu s Nizozemskem

Přidat na Seznam.cz

Nizozemsko spolu s další nezveřejněnou zemí hodlá Ukrajině poskytnout další systém Patriot. To je neocenitelná pomoc pro armádu bojující proti Rusku, které se už měsíce potýká s nedostatkem systémů protivzdušné obrany.

Informace o dalším systému Patriot přinesl nizozemský portál NL Times. V článku novináři odkazují mimo jiné na prohlášení nizozemské ministryně obrany Kajsy Ollongrenové. Potvrdila, že Nizozemsko po konzultaci s jinou zemí dokázalo „sestavit z různých prvků plnohodnotný raketový systém“.

Další Patriot pro Ukrajinu

Ukazuje se, že se Nizozemsku podařilo realizovat plán, který před časem oznámili. Kajsa Ollongren neprozradila, která země pomáhala systém sestavit. Ale je dost možné, že úřady země, nebo zemí tuto informaci oznámí sami. Zatím ale chtějí zůstat v anonymitě.

Patriot je systém protivzdušné a protiraketové obrany země-vzduch vyráběný americkou společností Raytheon. Systém se skládá z několika prvků – odpalovacího zařízení, velitelského stanoviště a radaru s fázovým polem , který je zodpovědný za detekci cílů.

Díky tomu, že se montují na automobilové plošiny, zajišťují vysokou mobilitu. Zbraň je ceněna pro svou účinnost v boji proti nepřátelským cílům. Patriot si poradí s objekty vzdálenými až 160 km a pohybujícími se ve výškách až 24 km, uvádí portál WP Tech.

Zdroj: WP Tech, NL Times