Tajfun Talim si vynutil hromadnou evakuaci v Číně a Vietnamu

Přidat na Seznam.cz

Když tajfun Talim zasáhl jižní pobřeží čínské provincie Guangdong a přiblížil se k Vietnamu, byly desetitisíce lidí nuceny opustit své domovy, informuje deník Al Jazeera. Tajfun, čtvrtý v tomto roce, dorazil na pevninu v pondělí večer a přinesl prudký vítr, bouřkové přívaly a silné deště. Čínský meteorologický úřad hlásil během příchodu bouře maximální rychlost větru 136,8 km za hodinu.

V provinciích Guangdong a Hainan se vyskytly bouřkové přívaly a silné deště, což si vyžádalo oranžovou výstrahu, druhý nejvyšší stupeň varování. Jen v provincii Guangdong bylo evakuováno přibližně 230 000 lidí. Čínské úřady uzavřely řadu pobřežních turistických destinací a zmobilizovaly záchranné a pohotovostní týmy, aby zajistily bezpečnost obyvatel.

Očekává se, že tajfun Talim se přesune do zálivu Beibu v Jihočínském moři a možná podruhé udeří na pevninu v pobřežní oblasti autonomní oblasti Guangxi Zhuang. Obyvatelům Kuang-si bylo doporučeno, aby se připravili na možné bleskové povodně, píše deník China Daily.

Ve Vietnamu se úřady připravily na evakuaci přibližně 30 000 lidí z oblastí, které budou podle předpovědi silně zasaženy, včetně provincií Quang Ninh a Hai Phong. Vietnamský premiér vyzval týmy zasahující při katastrofách, aby byly připraveny na okamžité záchranné a pomocné práce. Turistům bylo doporučeno, aby opustili odlehlé ostrovy, a letecké společnosti přesunuly lety, aby se tajfunu vyhnuly.

Dopravní systémy v postižených oblastech se potýkaly se značnými poruchami. Stovky vlaků, včetně vysokorychlostních vlaků mezi Kantonem a Šen-čenem, byly zastaveny a letiště na Hainanu a v Guangdongu zrušila řadu letů. Intenzita tajfunu Talim připomíná rostoucí sílu tajfunů, která je připisována klimatickým změnám, jak varovali vědci.

Úřady v Číně i Vietnamu situaci pečlivě monitorují a přijímají nezbytná opatření na ochranu životů a minimalizaci dopadů silného tajfunu.

Zdroj: Al Jazeera, China Daily