Syn Kadyrova žádá nejvyššího boha, aby jeho otce ochránil. Kolují spekulace o jeho problémech s játry

Přidat na Seznam.cz

Několik ukrajinských médií, včetně tiskové agentury Unian, v neděli přineslo spekulace, že čečenský autoritářský vůdce Ramzan Kadyrov je ve vážném zdravotním stavu a že ho již několik dní nikdo neviděl.

Jeho problémy s játry a ledvinami se údajně zhoršily. Podobné zprávy o Kadyrovově stavu kolovaly také v březnu. Kadyrovovy milice se účastní ruské invaze na Ukrajinu. Spekulace o Kadyrovově špatném zdravotním stavu se podle agentury Unian objevily na několika účtech na Telegramu, jak uvádí agentura Unian.

Jeden z těchto kanálů poukázal na příspěvek Kadyrovova syna Adama na sociální síti, v němž syn prosí Nejvyššího boha, aby jeho otce ochránil. Vůdce čečenské opozice, známý pod pseudonymem Abú Saddám Šišání, pak v telegramu uvedl, že podle některých informací je Kadyrov již na pokraji smrti, a že dialýza mu již nezabírá.

Tentýž úředník později upřesnil, že Kadyrov sice zveřejnil živý videopřenos, aby dokázal, že je naživu a v pořádku, ale že v něm nevystupuje dobře. Kadyrov vyvracel spekulace o svém špatném zdravotním stavu již v březnu.

Čečenský vůdce tehdy uvedl, že neznámý předmět na jeho prstu, který vzbudil pozornost, je ve skutečnosti elektronické modlitební počítadlo. Jak nakonec uvádí zahraniční portál Svobodná Evropa, Kadyrov je naprosto v pořádku a údajně se měl vydat na cestu do Mekky, kde nyní probíhají muslimské slavnosti.

Zdroje: Unian, Telegram, Rferl