Symboly Davidových hvězd v Paříži. Vyšetřovatelé jsou na stopě destabilizační operace z Ruska

Přidat na Seznam.cz

Týden po objevení velkého množství symbolů Davidových hvězd v Paříži a na předměstích jsou vyšetřovatelé na stopě destabilizační operace z Ruska, píše deník France info.

Poté, co byly v úterý 31. října v pařížském regionu, zejména na jihu Paříže, objeveny symboly Davidových hvězd, vyšetřovatelé zvažují možnost destabilizačního pokusu z Moskvy.

Vše začalo zatčením prvního moldavského páru ve věku kolem třiceti let před deseti dny. Byli přistiženi uprostřed noci, jak malují modré Davidovy hvězdy na fasády budov. Ve vazbě policistům tvrdili, že je tím pověřil jistý Rus, a to za nemalý finanční obnos.

Státní zastupitelství případ rychle uzavřelo. Bylo rozhodnuto o vyhoštění dvojice, která jednala protiprávně. Manželé byli umístěni do detenčního centra a odvezeni k dalšímu výslechu. Ve vazbě opakovali, že dostali příkaz z Ruska.

Případ zůstal bez povšimnutí až do minulého týdne, kdy se na jihu Paříže objevilo více než 200 podobných symbolů. Podle informací vyšetřovatelé od té doby identifikovali další pár, který byl spatřen na průmyslových kamerách. Tito noví podezřelí rychle opustili Francii. Podle jednoho z policistů to vypadalo jako „operace komanda“.

V této fázi vyšetřování se vyšetřovatelé zabývají možným zapojením potenciálních podporovatelů jednajících ve prospěch proruských zájmů, neboť „tento případ má mnoho znepokojivých prvků, které ukazují na zapojení vnější třetí strany, spojené s ruskými zájmy“, uvedl vysoce postavený policejní zdroj pro televizi BFMTV.

Vyšetřování, které pokračuje, provádí policisté z pařížské územní policie.

Zdroj: France info, BFMTV