Švýcarsko: Kybernetické DDoS útoky na federální vládu kvůli mírové konferenci. Zvýšená bezpečnostní opatření na Letišti v Curychu

Přidat na Seznam.cz

Pravděpodobně kvůli konferenci na Ukrajině začaly ve čtvrtek ráno DDoS útoky na různé švýcarské vládní weby. Oznámil to švýcarský Federální úřad pro kybernetickou bezpečnost (BACS). Útoky jsou v očekávaném rozsahu a aktuálně neexistuje žádná závažná akutní hrozba, píše švýcarský Tages-Anzieger.

DDoS útoky záměrně zahlcují weby, což vede ke špatné funkčnosti webů nebo k jejich úplnému vyřazení z provozu. Cílem je službu znefunkčnit a znepřístupnit ostatním uživatelům. Může k tomu dojít nejčastěji zahlcením obrovským množstvím požadavků či využitím nějaké chyby, která sice útočníkovi neumožní službu ovládnout, ale umožní mu ji znefunkčnit.

Postižena výpadky IT byla dnes mimo jiné švýcarská Celní správa. Celní prohlášení byla převedena na nouzový postup. Kromě webových stránek federální vlády útoky zasáhly také stránky některých organizací zapojených do organizace summitu.

Podle švýcarského BACS jsou očekávány další podobné útoky před summitem a během něj. Útoky zatím probíhají v očekávaném dosahu a v současnosti podle úřadu Švýcarsku ani účastníkům Konference žádná akutní hrozba nehrozí, uvádí zpravodajství SRF.

Zvýšená bezpečnostní opatření platí také na letišti v Curychu, které slouží pro přílety a odlety představitelů států. Vzdušný prostor kolem Lucernského jezera je přísně omezen, curyšské letiště je v době konání konference 15. a 16. června uzavřeno pro lety vrtulníků a soukromých tryskáčů, které se netýkají konference. Kromě toho zůstane od zítřka kvůli vysokým bezpečnostním požadavkům uzavřena oblíbená vyhlídková terasa, oznámilo Letiště Curych.

Z hlediska bezpečnostních požadavků nemá mírový summit ve Švýcarsku obdoby. Vzhledem k tématu a pozvané skupině jsou bezpečnostní opatření zcela mimořádná,“ říká Bettina Kunz, mluvčí curyšského letiště. Nedá se to srovnávat ani se Světovým ekonomickým fórem (WEF). Zaregistrovalo se kolem 90 státních delegací. Dá se předpokládat, že nejvíce lidí přilétá přes letiště v Curychu. O tom, kdy kteří účastníci konference do Curychu dorazí, lze však pouze spekulovat. Letové plány jednotlivých vládních letadel jsou vždy zveřejněny na poslední chvíli, pokud vůbec.

Z bezpečnostních důvodů ani Policie kantonu Curych neposkytuje žádné informace o podrobnostech bezpečnostních opatření.

Zdroj: Tages-Anzieger, SRF, Letiště Curych