Švýcarská armáda testuje přistání svých stíhaček. Čtyři stíhačky úspěšně přistály na dálnici

Přidat na Seznam.cz

Švýcarsko Čtyři stíhačky úspěšně přistály na dálnici A1 mezi Payerne a Avenches v kantonu Vaud v rámci vojenského cvičení „Alpha Uno“. Po přistání byly stroje dotankovány a servisovány na dálnici. Poté zase vzlétly, uvádí zpravodajství švýcarské televizní a rozhlasová společnosti SRF.

Toto cvičení není pro letectvo historicky první. Srovnatelné testy byly na švýcarských silnicích během studené války provedeny celkem desetkrát. S ohledem na válku na Ukrajině je takový výcvik opět nezbytný, říká podplukovník a velitel Fluggeschwader 11 Marco Schwarz: „Globální bezpečnostní situace se změnila. Tato cvičení decentralizace, zejména na dálnicích, se v určitém okamžiku zastavila, když se s koncem studené války změnily scénáře ohrožení a armádní mise.“

Letectvo má dnes tři proudová letiště, a to v Payerne, Emmen LU a Meiringen v Berner Oberland, uvádí švýcarské ministerstvo obrany (VBS). Pokud by došlo k cílenému útoku na přistávací plochy, proudové letouny by již nemohly vzlétnout a byly by k ničemu. Armáda proto potřebuje alternativní možnosti. Cílem cvičení bylo prověřit, zda švýcarské bojové letouny lze použít i z improvizovaných letišť a mohou tam startovat i přistávat.

Vedení cvičení předem ohradilo velký prostor kolem dálničního úseku. I polní cesty v oblasti byly uzavřeny. Přes noc pozemní síly vybudovaly na dálnici provizorní letiště. Byl kontrolován a vyčištěn povrch alternativní přistávací dráhy a na závěr proběhla i ptačí kontrola, aby se zamezilo možným kolizím, píše portál Tagesanzieger.

Civilisté až na vyjímky mají k místu přistání vstup zakázán. První vzlety a přistání však byly vysílány živě na televizním kanále SRF1. Jedním z důvodů proč se podobné cvičení po letech znovu organizuje je zhoršující se bezpečnostní situace v Evropě.

Zdroj: Tagesanzieger, SRF