Švédsko se poprvé účastní cvičení NATO

Přidat na Seznam.cz

9 000 vojáků z 20 zemí NATO provedlo rozsáhlá vojenská cvičení v oblasti Baltského moře, přičemž Švédsko se poprvé zúčastnilo jako plnoprávný člen NATO.

Přibližně 9 000 vojáků z 20 zemí NATO provádělo v červnu vojenská cvičení v oblasti Baltského moře, oblasti se zvýšeným strategickým významem po ruské invazi na Ukrajinu.

Letošní cvičení Baltops jsou pozoruhodná, protože Švédsko, nyní plnoprávný člen NATO, se poprvé od svého nedávného vstupu do aliance, připojilo ke cvičení. Cvičení zahrnují komplexní výcvikové operace včetně nájezdů na námořní miny, detekce ponorek, přistání a lékařské zásahy. Primárním cílem je zlepšit interoperabilitu sil NATO a demonstrovat odhodlání aliance ke společné bezpečnosti.

Tato cvičení se konají v Baltském moři a také na strategickém ostrově Gotland ve Švédsku a v Litvě, Polsku a Německu. Přítomnost NATO na ostrově Gotland je životně důležité pro ochranu bezpečnosti a stability Baltského moře.

Rozsáhlá společná cvičení podtrhují strategické priority a připravenost NATO v regionu kritického geopolitického významu.

Zdroj: Euronews, Wikipedia