Švédsko oznámilo největší balíček vojenské pomoci Ukrajině

Přidat na Seznam.cz

Švédsko oznámilo svůj šestnáctý balíček vojenské pomoci Ukrajině. Bude stát 13,3 miliardy švédských korun (necelých 29 miliard korun). Jedná se o největší část švédské vojenské pomoci od začátku invaze.

Vláda oznámila, že balíček umožní Ukrajině posílit její protivzdušnou obranu a uspokojit její prioritní potřeby.

V rámci tohoto balíčku Švédsko předá letouny ASC-890 pro vzdušný dohled a řízení, uvádí deník Kyiv Independent. Tyto letouny poskytnou Ukrajině „zcela nové schopnosti proti vzdušným i námořním cílům“ a posílí její schopnost zasahovat cíle. Letouny budou dodány rovněž spolu s výcvikem a technickým vybavením.

Švédsko rovněž poskytne veškeré švédské zásoby 302 obrněných transportérů na podporu rozvoje nových brigád ukrajinské armády. Součástí balíčku jsou také rakety RB 99-AMRAAM, které lze použít na letadlech a v pozemních systémech protivzdušné obrany, dělostřelecká munice a prostředky na servis dříve dodaného vybavení, píše deník Ukrajinska Pravda.

16. balíček vojenské podpory zahrnuje také cisternová vozidla, která jsou ve švédských ozbrojených silách nadbytečná, spolu s finanční podporou koalic sil a prostředků a finanční podporou fondů a dočasných iniciativ, které umožňují rychlý nákup vybavení pro Ukrajinu ve velkém měřítku.

Balíček rovněž dále posiluje schopnost Ukrajiny řídit bojové operace tím, že poskytuje terminály s předplatným satelitní komunikace.

Zdroj: Kyiv Independent, Ukrajinska Pravda