Summit NATO: „Neustoupíme v podpoře Ukrajiny.“ Ovšem členství v alianci zatím vyloučeno
Setkání představitelů NATO v Rumunsku utužilo jednotný postoj aliance vůči konfliktu na Ukrajině. NATO neustoupí od své podpory směrem ke Kyjevu. Zároveň ale prohlašuje, že členství v NATO není pro Ukrajinu na pořadu dne.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg promluvil na tiskové konferenci a mimo jiné se vyjádřil k brutálnímu jednání Ruska vůči Ukrajině. Na straně jedné oceňuje úspěch napadené země, které se podařilo získat zpět některá území a dále vytlačuje ruské jednotky. Ale „navzdory statečnosti Ukrajiny si Rusko zachovává silné vojenské schopnosti a velký počet vojáků. Čelíme pokusům prezidenta Putina využít zimy a donutit Ukrajince k tomu, aby umrzli nebo nebo utekli… a snaze rozdělit nás všechny, kteří je podporujeme,“ uvedl Stoltenberg.
Neustoupíme, prohlašuje NATO
Klíčovým okamžikem bylo prohlášení že NATO bude Ukrajinu podporovat „tak dlouho, jak to bude nutné“. „Neustoupíme,“ prohlásil generální tajemník NATO. “Nemůže existovat trvalý mír, pokud zvítězí agresor,“ řekl. „Nemůže existovat trvalý mír, pokud útlak a autokracie zvítězí nad svobodou a demokracií.“
Členské státy přislíbili Ukrajině novou várku nevojenské pomoci jako je palivo a dále pomoc při obnovení infrastruktury na Ukrajině.
Co se týká členství Ukrajiny v NATO, podle tajemníka to není na pořadu dne. „Uznáváme a respektujeme aspirace Ukrajiny na členství. Nyní se však soustředíme na poskytování okamžité podpory v době, kdy se Ukrajina brání ruské agresi.“
Proč nemůže být Ukrajina v NATO?
Obava z černého scénáře
Podle článku 5 smlouvy o kolektivní obraně NATO musí v případě napadení jednoho členského státu všechny ostatní státy přijít svému spojenci na pomoc. To znamená, že pokud by Ukrajina vstoupila do NATO v době, kdy je stále ve válečném stavu s Ruskem, článek 5 by byl aktivován. To by vedlo ke scénáři „noční můry“ a Polsko a pobaltské státy by se staly frontovou linií.
Ukrajina už záruky má
Vedle desítek miliard eur vojenské a finanční pomoci od jednotlivých členských států NATO poskytuje Ukrajině obrovskou podporu i samotná aliance, která koordinuje tuto bilaterální pomoc a dodávky humanitární a neletální pomoci (nesmrtící zbraně).
„Někdy můžete získat spoustu výhod členství v NATO, aniž byste do něj skutečně vstoupili,“ vysvětlil pro EuroNews profesor John Williams, který se specializuje na mezinárodní politiku.
Totéž platí pro jadernou hrozbu. Po výrocích čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, že by Rusko mělo na Ukrajině použít jaderné zbraně s nízkou účinností, Washington prohlásil, že podnikne tvrdou odvetu a bývalý ředitel CIA David Petraeus prohlásil, že USA vyhladí ruské jednotky na Ukrajině a potopí celou jejich černomořskou flotilu.
Ukrajina „není připravena“ na členství v NATO
Před vstupem do NATO musí země nejprve splnit určité ekonomické, politické a vojenské standardy. Podle profesora Williamse má Ukrajina ke splnění těchto kritérií členství ještě „hodně daleko“, přičemž poukazuje na „problémy“ s „demokratickými institucemi“ a „protikorupčními procesy“ v zemi.
Je obtížné přimět všechny členy NATO, aby podpořili podpořili členství Ukrajiny
Podle pravidel NATO mohou být noví členové přijati pouze tehdy, pokud s tím souhlasí všech 30 členů. I když jeden z nich nesouhlasí, může to celý proces zablokovat – nebo dokonce zmařit. Švédsko a Finsko se s touto obtíží setkaly u svých vlastních žádostí o členství v NATO, přičemž Turecko vzneslo počáteční námitky. Stejně tak by se Maďarsko mohlo ukázat jako problém pro ukrajinskou žádost o členství. Tyto země, které mají společnou pozemní hranici, vedou dlouhodobý spor o práva ukrajinské maďarsky mluvící menšiny.
Vstup Ukrajiny do NATO by byl pro Putina „propagandistickým vítězstvím“
Od vypuknutí války na Ukrajině Putin razí tezi, že Rusko je ohroženo NATO.
Pokud by se Ukrajina připojila k NATO, znamenalo by to nevyhnutelně umístění západních jednotek a vojenských základen na ukrajinském území.
To by Putinovi poskytlo obrovskou propagandistickou podporu. Putin se snaží super tvrdě, dokonce zoufale, přesvědčit Rusy, že existuje vnější existenční hrozba ze strany NATO a přivedení Ukrajiny by tomuto narativu jen nahrálo, píše deník EuroNews.