Studie zjistila téměř 80% nárůst případů rakoviny u osob mladších 50 let za posledních 30 let. Příčina neznámá

Přidat na Seznam.cz

Studie zjistila, že za posledních 30 let došlo k téměř 80% nárůstu případů rakoviny ve věkové kategorii 14-49 let. Některé rizikové faktory se zdají být jasné, ale nárůst nebyl zcela vysvětlen, píše deník DW.

Podle studie zveřejněné ve středu se počet osob ve věku 50 let a méně, u nichž byla diagnostikována rakovina, zvýšil za posledních třicet let z 1,82 milionu na 3,26 milionu. To představuje nárůst o 79,1 %.

V roce 2019 zemřelo na rakovinu více než 1 milion osob mladších 50 let. Nejvíce úmrtí celkově způsobila rakovina prsu. Mezi rakoviny, které v roce 2019 vážně postihly mladší ročníky, patřily rakovina průdušnice, plic, střev a žaludku. Podle údajů se očekává, že do roku 2030 se počet nových případů rakoviny u osob před 50. rokem celosvětově zvýší o 31 %, což povede k 21% nárůstu počtu úmrtí. Nejvyšší riziko je u lidí ve věku 40 až 49 let, píše web LiveMint.

Nejvyšší výskyt časných forem rakoviny byl v roce 2019 zaznamenán v Severní Americe, Australasii a západní Evropě. Stravování, jako je strava s vysokým obsahem červeného masa, nízkým obsahem ovoce, vysokým obsahem sodíku a nízkým obsahem mléka, konzumace alkoholu a užívání tabáku, jsou podle studie hlavními rizikovými faktory, které jsou podstatou rakoviny u osob do 50 let. K tomuto trendu mohla přispět také fyzická neaktivita a obezita.

Co dalšího studie přinesla

Nejvyšší výskyt rakoviny u osob mladších 50 let byl ve vyspělých zemích, což může být způsobeno tím, že bohaté země mají lepší systémy zdravotní péče a zachytí onemocnění dříve.

V redakčním článku souvisejícím se studií lékařky uvedly, že je zásadní zjistit, co je příčinou tohoto nárůstu. Úplné pochopení příčin, které vedou k sledovaným změnám, zůstává zatím v nedohlednu. Pravděpodobně k nim přispívají faktory životního stylu. Zkoumají se nové oblasti, jako je užívání antibiotik, střevní mikroflóra, znečištění venkovního ovzduší a vliv faktorů z dětství.

Národní onkologický program České republiky

Onkologická prevence je důležitým bodem Národního onkologického programu České republiky. Každému třetímu onemocnění rakovinou se podle Světové zdravotnické organizace lze vyhnout. Z tohoto důvodu Česká onkologická společnost předkládá celou řadu tipů, jak se onemocnění rakovinou vyhnout úplně, nebo jej odhalit v době, kdy je dobře léčitelné. Ze zdravotního pojištění máte nárok na screeningové programy a preventivní vyšetření.

Zdroj: DW, lifestyle, YouTube, Česká onkologická společenost