Studie varuje, že riziko ponížení při vojenském neúspěchu zvyšuje riziko, že Putin použije jaderné zbraně

Přidat na Seznam.cz

Mučednický komplex Vladimira Putina se vymkl kontrole natolik, že hrozí, že Rusko povzbudí k použití jaderných a chemických zbraní, varoval americký think tank Heritage Foundation v souvislosti s rostoucími obavami z hysterické rétoriky Kremlu, píše deník Daily Mail.

Nová zpráva zveřejněná americkým think tankem Heritage Foundation upozorňuje na rostoucí riziko, že ruský prezident učiní jedno z nejosudovějších rozhodnutí století v souvislosti s jeho neúspěšnou invazí na Ukrajinu. Zpráva rovněž vysvětluje, jak se Kreml propracoval „do stavu blízkého hysterii“ v souvislosti s vyjádřením, že NATO představuje pro Rusko vojenskou hrozbu. Od počátku Putinovy invaze na Ukrajinu jeho propagandisté nadále vyhrožují Spojenému království jaderným holocaustem a rétorika se v posledních měsících stále stupňuje.

Zpráva uvádí, že Rusko může sáhnout k taktickým jaderným zbraním „na začátku nějakého vojenského cvičení nebo v jeho polovině“. Rusové by tedy nejspíše vyhlásili velké vojenské cvičení a v jeho rámci by teprve odpálili jaderné zbraně.

Důvody pro jaderný útok

Zpráva uvádí čtyři situace, ve kterých by Putin sáhl po jaderných zbraních: předejití útoku na Rusko; použití jaderných zbraní proti Rusku; hrozba, jako je kybernetický útok na ruské systémy velení a řízení, a existenční ohrožení Ruska konvenčními nebo jadernými zbraněmi. Právě poslední bod dává Rusku prakticky neomezené možnosti, protože jej lze vyložit velmi široce.

Zpráva také uvádí, že pravděpodobnost, že Rusko použije jaderné nebo chemické zbraně, se zvyšuje v souvislosti s touhou zlomit ukrajinskou morálku. „Rusku se nepodařilo porazit ukrajinskou armádu a nyní se zaměřuje na vynucení kapitulace civilního obyvatelstva a to útoky na dodávky elektřiny a vody. Je proto pravděpodobné, že Rusko nejen pohrozí použitím, ale skutečně použije zbraň hromadného ničení, aby se zaměřilo na civilní odpor na Ukrajině,“ uvádí zpráva.

Studie však varuje, že riziko ponížení při vojenském neúspěchu zvyšuje riziko, že Putin použije jaderné zbraně. Zpráva dodává: „Čím větší je hrozba ze strany Moskvy, tím větší je touha Ukrajinců po svobodě. Ať už s podporou Západu, nebo bez ní, Ukrajinci budou bojovat.“

Putinův sen o Rusku jako protizápadním, kvazisovětském a neliberálním státě čelí v současnosti mezinárodnímu ponížení a porážce. V Putinově mysli se tato krize mohla stát existenční, což by podle ruské doktríny ospravedlnilo použití jakýchkoli zbraní.

„Putinovy sny o opětovném začlenění Ukrajiny do Ruska, o rozbití NATO a o tom, že Rusko povede globální protizápadní alianci, se mu hroutí. Ruské ozbrojené síly, které se rozpadají, možná čeká katastrofa a ukrajinské ozbrojené síly budou v určitém okamžiku pravděpodobně hrozit, že prolomí ruský pozemní koridor spojující Krym s Donbasem. V té chvíli Putin učiní jedno z nejosudovějších rozhodnutí století: zda použít jaderné nebo chemické zbraně. Spojené státy musí jednat nyní, aby tuto hrozbu minimalizovaly a zajistily ochranu americké veřejnosti a amerických spojenců.“

Zdroje: dailymial.co.uk, Heritage Foundation