Střety mezi Hizballáhem a Izraelem se zintenzivňují. Rostou obavy z války v Libanonu

Přidat na Seznam.cz

Napětí na izraelsko-libanonských hranicích se zvyšuje, zatímco snahy Spojených států o dosažení příměří v Gaze zatím nebyly úspěšné, píše deník Al-Monitor.

Ve čtvrtek izraelské letectvo zasáhlo cíle spojené s libanonskou ozbrojenou skupinou Hizballáh na jihu Libanonu. Tento úder přišel jako odplata za rozsáhlý raketový útok Hizballáhu na severní Izrael, což vyvolalo obavy z možné širší války navzdory varování USA.

Podle izraelské armády izraelské letouny zaměřily infrastrukturu Hizballáhu ve vesnici Deir Seryan na jihovýchodě Libanonu. Dříve armáda oznámila, že Hizballáh vystřelil na izraelské území 40 raket. Některé byly zachyceny, ale jiné dopadly a způsobily požáry.

Hizballáh uvedl, že jejich rakety a drony s výbušninami mířily na šest vojenských cílů v Izraeli a tři další základny. Tato odvetná akce zřejmě reagovala na úterní atentát provedený Izraelem.

Úterní izraelský úder zabil velitele Hizballáhu Taleba Samiho Abdullaha, nejvýše postaveného člena zabitého od začátku nepřátelství v říjnu loňského roku. To přimělo Hizballáh ke středečnímu odpalu přes 215 raket na Izrael.

Podle libanonské tiskové agentury izraelské nálety zasáhly Deir Seryan a Qotrani, kde vypukl požár.

Na sociálních sítích kolovala videa ukazující izraelské síly vystřelující hořící střely katapulty do Libanonu. Izraelská média informovala o dvou zraněných při čtvrteční přestřelce.

Izrael a Hizballáh se zapojily do téměř nepřetržitých přeshraničních střetů od loňské říjnové války v Gaze. Situace v posledních týdnech ale eskalovala, což vyvolalo zvýšené obavy USA z možné plné války mezi oběma stranami. Bidenova administrativa se snaží prostřednictvím diskrétní diplomacie odvrátit rozsáhlý konflikt mezi Izraelem a íránskou podporovanou Hizballáh, informuje CNN.

Skupina v poslední době zintenzivnila využívání dronů a čtvrteční útoky na Izrael byly jejím „největším útokem“ od začátku nepokojů.

Lídři skupiny G7 na summitu v Itálii vyjádřili znepokojení nad situací na izraelsko-libanonské hranici.

Kvůli bojům muselo podle zpráv opustit své domovy přes 90 000 lidí v jižním Libanonu a 60 000 v severním Izraeli.

Zrdoj: Al-Monitor, CNN