Stoupá počet sebevražd u ruských vojáků. Ukrajina pro nepřátelské důstojníky zakládá projekt „Chci žít“

Přidat na Seznam.cz

Hluboký dopad ruské invaze na Ukrajině se projevuje v řadách ruských důstojníků, u kterých se od začátku konfliktu výrazně zvýšil počet sebevražd. Tuto informaci přinesla agentura Unian, citujíc mluvčího generálního štábu ukrajinského ministerstva obrany Andreje Jusova.

„Některé z těchto sebevražd mohou souviset s obavami ze zabití ukrajinskou armádou,“ řekl Jusov. Podle něj je však Ukrajina připravena přijmout ty, kteří nechtějí být součástí konfliktu a plnit zločinné příkazy. Toto se týká ruských vojáků všech hodností, od vojínů až po generály a velitele. Těmto lidem nabízí Ukrajina vzdání se v rámci projektu „Chci žít“. „Zaručujeme zacházení v souladu s Ženevskými konvencemi a mezinárodním humanitárním právem, i když se jedná o vrahy a agresory. Jde o to, aby bylo zajištěno, že se jedná o zajetí,“ zdůraznil Jusov.

Statistiky ukazují alarmující údaje. Do března 2023 dosáhl počet ruských důstojníků padlých ve válce proti Ukrajině čísla 2 000. Tento počet však již v červnu stoupl na 2 152 důstojníků, z nichž 597 mělo hodnost majora a vyšší. Navíc bylo propuštěno 1 554 vojáků v hodnostech poručík až kapitán. Tyto události vedou k „důstojnickému“ hladomoru v ruské armádě, která má problémy s doplňováním vyššího personálu, píše deník KP.

Napětí a tlak války se tak projevují i v psychickém stavu ruských důstojníků, kteří čelí nejen hrozbě smrti na bojišti, ale také morálním dilematům spojeným s účastí na konfliktu. To vše vede k tragickému nárůstu počtu sebevražd.

Zdroj: UNIAN, KP