Stejně jako v EU. Kalifornie zakázala auta se spalovacím motorem

Přidat na Seznam.cz

Všechna nová auta prodávaná v Kalifornii budou muset nejpozději od roku 2035 mít jiný druh pohonu než spalovací motor. Jedná se o historické rozhodnutí podobné tomu, které nedávno přijal Evropský parlament. Dá se očekávat, že tak jako u podobných opatření v minulosti mohou tento příklad následovat i další americké státy, píše iRozhlas.

„Je to monumentální,“ říká Daniel Sperling, jeden ze členů Kalifornské rady pro letecké zdroje (CARB). „Toto je nejdůležitější věc, kterou Kalifornský úřad pro kvalitu ovzduší udělal za posledních 30 let. Je to důležité nejen pro Kalifornii, ale i pro celou naši zemi a svět,“ dodává rozhodně.

Kalifornie je se svými více než 40 miliony spotřebitelů největším trhem ve Spojených státech a její normy mají dopad na výrobu v celé zemi. Schválení tohoto kalifornského opatření se očekávalo, když prezident Joe Biden minulý týden podepsal zákon o masivním plánu investic do klimatu a zdraví, který zahrnuje balíček 370 miliard dolarů, což je asi 9 bilionů korun, na snížení emisí skleníkových plynů o 40 % do roku 2030, informuje deník Energynews.

Některé automobilky už daly najevo, že jsou na kalifornský odklon od spalovacích motorů přichystané. Už teď je 16 procent aut prodaných v Kalifornii elektrických. Nové opatření kromě roku 2035 udává i další cíle – do čtyř let by měla v tomto americkém státě být víc než třetina prodaných nových vozů bezemisních, do roku 2030 víc než dvě třetiny.

„Automobilové společnosti vidí, co se děje v Číně a v Evropě,“ řekl Sperling. „Mnoho z nich již oznámilo, že zcela přejdou na výrobu elektrických vozidel,“ uvedl pro CNN.

V posledních letech se skutečně mnoho zemí, zejména v Evropě, snaží omezit znečištění z automobilového sektoru. Jen pro příklad, Spojené království, Singapur a Izrael se zavázaly ukončit prodej nových aut se spalovacími motory do roku 2030 a Norsko přijalo závazek do roku 2025.

Podle vědců vedla lidská činnost, zejména využívání fosilních paliv, ke globálnímu oteplování, které následně přispělo k častějším a násilnějším extrémním výkyvům počasí.

Zdroj: Energynews, iRozhlas, CNN