Srí Lanka chce stáhnout své žoldnéře z Ruska. Nesouhlasí s jejich zapojením do války na Ukrajině

Přidat na Seznam.cz

Srílanská vláda zahájila počátkem tohoto měsíce vyšetřování nelegálního náboru svých občanů do války a identifikovala 455 bývalých vojáků, kteří odešli bojovat na straně Ruska. Nyní srílanské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek uvedlo, že usiluje o propuštění stovek svých bývalých vojáků bojujících na straně Ruska a asi desítky válečných zajatců na Ukrajině, píše The Moscow Times.

Srílanská vláda vyšle v červnu do Ruska delegaci, která bude jednat o propuštění těchto mužů, včetně 37 zraněných Srílančanů, řekl ministr zahraničí Tharaka Balasuriya.

Prezident Ranil Wickremesinghe má rovněž jednat se svým ukrajinským protějškem o propuštění „10 až 12“ srílanských válečných zajatců, dodal Balasuriya.

Nejméně 16 občanů Srí Lanky bojujících jako žoldnéři bylo zabito ve válce Ruska proti Ukrajině, uvedly úřady ostrovní země na začátku tohoto měsíce.

„Chceme zabránit tomu, aby Srílančané odcházeli do Ruska a na Ukrajinu,“ řekl ve čtvrtek Balasuriya po boku ruského velvyslance v Kolombu. Ministr zahraničí dodal, že mnozí z nich se nechali oklamat v domnění, že v Rusku dostanou vysoké platy, půdu a právo usadit se.

Srílanská policie zatkla dva generály ve výslužbě za to, že nelegálně působili jako náboroví agenti ruských žoldnéřských firem, píše server Barron’s.

Ruský velvyslanec Levan Džagarjan, který vystoupil spolu s Balasurijou, uvedl, že Moskva tuto záležitost vyšetřuje, ale odmítl uvést podrobnosti.

Zdroj: The Moscow Times a Barron’s