Srbský válečný zločinec Radovan Karadžič bude převezen do britského vězení

Přidat na Seznam.cz

Spojené království se ve středu dohodlo na převezení bývalého vůdce bosenských Srbů Radovana Karadžiče, který byl odsouzen k doživotnímu vězení za genocidu, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti během války v Bosně a Hercegovině v letech 1992-95. V současné době je 75-letý Karadžič ve vazbě OSN v Haagu a čeká na převoz do vězení mimo Nizozemsko.

„Radovan Karadžič je jedním z mála lidí odsouzených za genocidu. Je zodpovědný za masakry mužů, žen a dětí během genocidy ve Srebrenici, účastnil se obléhání Sarajeva, kde bylo zabito mnoho civilistů,“ uvedlo britské ministerstvo zahraničí slovy Ministra Dominica Raaba. Datum předání Karadžiče do Velké Británie zatím není známo, ale podle ujednání to má být „co nejdříve“.

V březnu 2016 byl Karadžič odsouzen Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii ke 40 letům vězení za genocidu ve Srebrenici a devět dalších válečných zločinů a zločinů proti lidskosti během balkánské války. Karadžič požadoval zrušení trestu a státní zastupitelství požadovalo prodloužení trestu na doživotí. V roce 2019 v rámci odvolacího řízení zvýšil soud OSN v Haagu trest pro Karadžiče a odsoudil ho k doživotnímu vězení. Soudci vyhodnotili, že předchozí rozsudek byl příliš mírný z důvodu „mimořádného břemene trestné činnosti a odpovědnosti“ obviněného.

Masakr ve Srebrenici
Karadžič je nejvýše postaveným balkánským politikem, který byl haagským tribunálem souzen po smrti bývalého srbského a jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče v roce 2006. Soudci ho uznali vinným z 33-měsíčního obléhání Sarajeva, při kterém bylo zabito kolem 12 000 osob. Lidé v bosenských městech, byla zajati a zabiti silami pod jeho velením. Rovněž považovali vraždu téměř 8 000 lidí v červenci 1995 za genocidu. Tento masakr je považován za nejhorší zločin v Evropě od druhé světové války.

Karadžič, studovaný psychiatr, byl v červenci 2008 zatčen v Bělehradě. Před tím se skrýval 13 let. Jeho soud, který začal koncem roku 2009, byl považován za jeden z nejdůležitějších soudů o válečných zločinech od druhé světové války. Karadžič vždy vysvětloval, že kampaně bosenských Srbů během války, včetně krvavého obléhání Sarajeva, byly zaměřeny na obranu Srbů. Stále tvrdí, že je nevinný, a věří, že se stal obětí „politického procesu s cílem potvrdit démonizaci Srbů v Bosně“.